Kırgızistan'da yeni koalisyon hükümeti güvenoyu aldı

Kırgızistanda yeni koalisyon hükümeti güvenoyu aldı
BİŞKEK (AA) - Kırgızistan'da koalisyon için anlaşan üç siyasi partinin Başbakanlık görevine aday gösterdiği Coomart Otorbayev'in kabinesi meclisten güvenoyu aldı.Sosyal Demokrat Parti,...

BİŞKEK (AA) - Kırgızistan'da koalisyon için anlaşan üç siyasi partinin Başbakanlık görevine aday gösterdiği Coomart Otorbayev'in kabinesi meclisten güvenoyu aldı.

Sosyal Demokrat Parti, Ar Namıs Partisi ve Sosyalist Ata Meken Partisi'nin Başbakanlık için önceki hükümette Başbakan Birinci Yardımcısı olarak görev yapan Coomart Otorbayev'i aday göstermesinin ardından Otorbayev, bugün meclis genel kuruluna hükümet programını, yapısını ve bakanlarını sundu. 

Otorbayev ve bakan adaylarının gün boyunca milletvekillerin sorularını yanıtladığı meclis genel oturumunda yapılan oylamada kabine yapısı ve programı ayrı ayrı oylandı. Otorbayev'in hükümeti, 120 sandalyeli mecliste 115 milletvekilinin katıldığı oylamada 103 oyla güvenoyu aldı.

Önceki hükümette Başbakan Yardımcısı olan Tayirbek Sarpaşev, ekonomiden sorumlu Başbakan Birinci Yardımcılığı görevine geldi. Sosyal konulardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Kamila Taliyeva ise Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı oldu.

Ekonomi ve yatırımlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Alman asıllı Valeriy Dil, sosyal konulardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Elvira Sariyeva, güvenlik, düzen ve sınır sorunlarından sorumlu Başbakan Yardımcısı Abdırahman Mamataliyev, Sosyal Kalkınma Bakanı Kudaybergen Bazarbayev, Tarım ve Su İşleri Bakanı Taalaybek Aydaraliyev, Enerji ve Sanayi Bakanı Avtandil Kalmambetov yeni isimler olarak kabinede yer aldı.  

Önceki hükümetin Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Sağlık Bakanı Dinara Sagınbayeva, Ulaştırma ve İletişim Bakanı Kalıkbek Sultanov, Rus asıllı Maliye Bakanı Olga Lavrova, Enerji ve Sanayi Bakanı Osmanbek Artıkbayev, Adalet Bakanı Almambet Şıkmamatov, Acil Durumlar Bakanı Kubatbek Boronov, Gençlik, Göç ve İş Bakanı Aliyasbek Alımkulov, Eğitim ve Bilim Bakanı Kanatbek Sadıkov, İçişleri Bakanı Abdılda Surançiyev ile Ekonomi Bakanı Temir Sariyev görevlerinde kaldı.

Cumhurbaşkanı tarafından ataması yapılan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı değişmedi. Savunma Bakanlığı görevine Abibila Kudayberdiyev getirildi. 

Başbakan Otorbayev ve kabinesinin cuma günü yemin ederek göreve başlaması bekleniyor. 

Kırgızistan'da 18 ay iktidarda kalan ve yine Sosyal Demokrat Parti, Ar Namıs Partisi ve Ata Meken Partisi'nden oluşan koalisyon hükümetinden geçen ay Ata Meken Partisi'nin çekilmesi üzerine Cantoro Satıbaldiyev başkanlığındaki hükümet düşmüştü.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com