Kırık Kağnı ziyaretçilere tarihi yaşatıyor

Kırık Kağnı ziyaretçilere tarihi yaşatıyor
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak paşaların, Büyük Zafer'in ertesi günü üzerine koydukları haritada durum değerlendirmesi yaptığı ''Kırık Kağnı'', Kütahya'nın Dumlupınar ilçesindeki müzede korunuyor.

KÜTAHYA - Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak paşaların, Büyük Zafer'in ertesi günü üzerine koydukları haritada durum değerlendirmesi yaptığı ''Kırık Kağnı'', Kütahya'nın Dumlupınar ilçesindeki müzede korunuyor.
Kütahya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkomutan Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak paşalar ile 31 Ağustos 1922'de, her yanından alevler yükselen ve muharebenin sıcak izlerini taşıyan Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe Çalköy'de muharebe alanlarını gezdi.
Daha sonra yıkık bir evin bahçesine gelen Atatürk ile silah arkadaşları, kırık bir kağnı üzerine muharebe alanlarının haritasını koyarak, düşmanı yurttan tamamen uzaklaştırmak için durum değerlendirmesi yaptı.
Büyük Zafer'i sembolize eden kırık kağnı, Dumlupınar ilçesindeki Kurtuluş Savaşı Müzesinde korunuyor. Bu kağnıyı temsilen yapılan anıt ile Büyük Önder Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak'ın heykellerinden oluşan ''Kırık Kağnı ve Üç Komutan Anıtı'' ise Zafertepe Çalköy beldesi meydanında 2007 yılından bu yana ziyaret ediliyor.
Büyük Önder Atatürk, 30 Ağustos 1924'te Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı'nın temel atma töreni için geldiği Zafertepe Çalköy'de, 31 Ağustos 1922'de kırık kağnı üzerinde yaptıkları durum değerlendirmesine ilişkin şunları söylemişti:
''Efendiler, ağustosun 31'inci günü takriben zevalde idi ki, yine bu Çal köyünde yıkık bir evin avlusu içinde İsmet Paşa ve Fevzi Paşa ile buluştuk. Kırık kağnı arabalarının döşeme ve oklarına ilişerek bundan sonraki vaziyeti mütalaa ettik. Kazandığımız meydan muharebesinin bütün seferi hitama erdirebilecek bir azamet ve ehemmiyette olduğunda ittifak ettik. Şimdi Bursa istikametinde çekilen düşman kuvvetlerini mahvetmekle beraber bütün orduyla İzmir'e yürüyecektik.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com