Kırıkkale'de Atıktan Dekoratif Bebek Yapıldı

Kırıkkale'de Atıktan Dekoratif Bebek Yapıldı
Kırıkkale Üniversitesi ile Kadın dayanışma ve Destekleme derneği tarafından düzenlenen ‘Atıktan Dekoratif Bebeğe Dönüştürme Sanatı’ projesi kapsamında yapılan Kırıkkale Bebekleri görücüye çıktı

Kırıkkale Üniversitesi ile Kadın dayanışma ve Destekleme derneği tarafından düzenlenen ‘Atıktan Dekoratif Bebeğe Dönüştürme Sanatı’ projesi kapsamında yapılan Kırıkkale Bebekleri görücüye çıktı.
Kırıkkale Üniversitesi Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Ebru Ateşok’un hazırladığı ‘Atıktan Dekoratif Bebeğe Dönüştürme Sanatı’ projesi kapsamında, Kadın dayanışma ve Destekleme Derneği tarafından açılan kursta 15 kursiyer eğitim aldı. Çöpe atılan plastik şişeler ile hamurdan oluşan hammadde sayesinde kentin yöresel giyim motiflerinin ön palan çıktığı birbirinden güzel yüzlerce bebek 1. dönem sonunda Kültür Merkezi sergi salonunda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Proje sahibi Ateşok, projeyle amaçlarının atıl kalmış iş gücünü hayata geçirmek ve kadınların kendilerine olan öz güvenleri arttırmak olduğunu söyledi.
Projenin 2011 yılında tamamlandığını ve 2012 yılında kadın derneğine verildiğini ifade eden Ateşok, “Kentin tanıtımını yapacak bebeğin hem kolay elde edilebilir hem de israfa neden olmayan, çevreye duyarlı hammaddelerden yapılmasına karar verilmiş ve çalışmalara başlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda kentin yöresel kıyafetleri belediyeler ve birçok kamu kuruluşlarındaki incelemelerden sonra katalog taramalarıyla belirlenmiştir. Daha sonra çeşitli hammaddelerle denemeler yapılmıştır. Bu denemeler, etrafımızda bizi atık olarak en çok rahatsız eden ve doğada çözünmesi en zor olan plastik şişelerle çalışılması gerektiğini göstermiştir. Atık bebek çalışmaları 2011 yılının başında bitmiş bir şekilde belirlenmiştir. Görselliğinin yanında pazarlama ve satışının da önemli bir nokta olması nedeniyle Kırıkkale Meslek Yüksekokulu İşletme Bölümünün de desteğiyle, girişimcilik ve pazarlama hakkında bilgiler toplanmıştır. 2012 yılı Nisan ayında atık bebek Kadın Destekleme Derneğine proje olarak verilmiş ve projenin kentin kadınlarıyla buluşması sağlanmıştır” şeklinde konuştu.
‘Atıktan Dekoratif Bebeğe Dönüştürme Sanatı’ projesinin kentteki kadınların bir sanat öğrenmesinin yanında çevresinde gördüğü her atık materyali dekoratif bir ürüne dönüştürebileceğini öğrenmesi anlamına geldiğini kaydeden Ateşok, “'Kadınların yaşadığı kent için ve kendi için bir şeyler yapmanın verdiği huzuru yaşatması bakımından önem kazanmıştır. Ayrıca kadınlarımızın kendi duygularını yansıtmada bir araç olmuş, onların aynada ki aksi gibi elle tutulur bir objeye dönüşmüştür. Bütün bu sayılan yararların yanında kentimiz, artık diğer kentler gibi tanıtımında kullanılacak dekoratif ürüne sahip olmasının yanında çevre dostu bir bebeğe sahip olmuştur. Kadınlar evden çıkamıyorlar, çocuklara bakıyor ev işleri ile meşgul oluyorlar. Bu nedenle evdeki boş zamanlarını değerlendirebilirler. Artık internet üzerinden satış dediğimiz olay var, sanal marketler var. İnternet üzerinden de satabilirler. Aynı zamanda Kadın Dayanışma ve Destekleme Derneği bir atölye açacak. Bu atölyede kursa katılan yetenekli bayanlarımız çalışabilecekler. Yaptıkları ürün başına ücret alacaklar. Yani atıl kalmış iş gücünü biz hayata geçiriyoruz. Bu toplumsal bir olay. Kendilerine olan öz güvenleri artacak. Biz bu projede çok şeyler yaşadık. Üniversite okumak istemeyen bir arkadaşımız üniversite okumaya başladı. Hayata farklı gözlerle bakmaya başladılar. Yani el sanatları sadece bir materyal oluşturmak değil rehabilitasyon içinde kullanılıyor. Bence çok güzel bir proje oldu” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com