Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı eğitimi semineri

Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı eğitimi semineri
Kütahya'nın Pazarlar ilçesinde, Toplum Sağlığı Merkezi elemanları tarafından ilçe halkına Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hakkında eğitim semineri verildi.

Kütahya'nın Pazarlar ilçesinde, Toplum Sağlığı Merkezi elemanları tarafından ilçe halkına Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hakkında eğitim semineri verildi. 

Cumhuriyet meydanındaki belediye kahvehanesinde verilen eğitim seminerinde konuşan Pazarlar Toplum Sağlığı Merkezi görevlisi Sibel Borozan, kenelerin, mart ve eylül ayları arasında ortaya çıktığını ve vücudun bütün bölgelerine yapışabildiğini söyledi. Vücuda yapışan kenenin en kısa sürede çıkartılması gerektiğini belirten Borozan, “Kene en önemli hastalık taşıyıcılarıdır. 200’den fazla hastalık taşırlar. 899 tanımlanmış kene tür vardır. Doğada yerleşik fokal odaklar şeklindedir. İnsan kör konaktır. Ekolojik dengenin bozulduğu durumlarda odaklar genişler.

İnsanlar hastalandığında farkına varılır. Hastalığı taşıyan kene türü özellikle yaban hayvanı barındıran ve meşelik ormanların yoğun olduğu, parçalı arazi yapısına sahip kırsal alanlarda görülmektedir. Kene ısırığı veya evcil hayvanların üzerindeki kenelerin çıplak elle toplanması, ezilmesi ve patlatılması (kene kırma) ile bulaşma söz konusudur. Hastalık hayvanlarda, insanlara nazaran daha yaygın, ancak, herhangi bir belirti göstermeden seyretmektedir. Tutunan kene en kısa sürede çıkartılmalıdır. Özellikle ilk 12 saat içinde cımbız ya da pensle vücuda tutunduğu kısmından tutulup çivi çıkarır gibi sağa sola oynatılarak çıkartılmalıdır. Kene vücuttan uzaklaştırırken kesinlikle kopartılmamalıdır. Keneyi vücuttan uzaklaştırmak için gaz yağı, yağ, sabun, sigara, kül gibi maddeler kullanılmamalıdır. Kene ile temastan sonra, sıklıkla ani başlayan ateş, baş ağrısı, aşırı halsizlik, yorgunluk, eklem ve kas ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal görülür. Başlangıç bulgularını takiben, deri altına kanama, burun kanaması, diş eti kanaması, diğer vücut bölgelerinde kanama görülmektedir“ dedi.


Borozan, kenelerin kesinlikle çıplak elle çıkarılmaması ve ezilmemesi gerektiğini de anlatarak "Mümkünse en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Virüsün bulaşması halinde, ateşin çıkması, üşüme, titreme, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, yüzde ve gözlerde kızarıklık, bulantı, kusma, ishal gibi şikayetler başlar. Daha sonra kanamalarla ölüme kadar gidebilen bir hastalık haline gelir" diye konuştu.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com