Kırım Tatarları milli özerklik hamlesi başlattı

Kırım Tatarları milli özerklik hamlesi başlattı
Kırım Tatar Milli Meclisi, Kırım Tatarlarının milli özerklik kurma yönünde çalışmalara başladığını açıkladı

AKMESCİT (AA) - Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Kırım Tatarlarının milli özerklik kurma yönünde çalışmalara başladığını açıkladı.

Rus yanlısı Kırım yönetiminin Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi ve Rusya'ya bağlanma anlamaşı üzerine, yarımadadaki Tatar halkı, geleceklerini belirlemek üzere Kırım Tatar Milli Kurultayı'nı topladı.

KTMM Başkanı Rıfat Çubarov, kurultayıın açılışında, “Tüm taraflara kendi tarihi vatanımızda milli özerkliğimizi kurma çalışmalaranı başladığımızı bildiriyoruz” dedi.

Çubarov, kurultayın gündeminde Kırım Tatar Halkının kendi milli kimliğini belirleme yönündeki karar taslağının bulunduğunu vurgulayarak, Kırım’ın statüsünün belirleme referandumunun yerel halk olan Tatarların fikri sorulmadan yapıldığına dikkati çekti.

Bunun uluslararası anlaşmalara, BM Yerel Halklar Bildirisi’ne aykırı olduğunu kaydeden Çubarov, “Hepinizin elinde Kırım Tatar halkının milli kimliğini belirleme kararı var. Biz bu kararı kabul etmekle, Kırım’da, Kırım Tatar milli özerkliğinin kurulmasına yönelik çalışmaların başladığını ilan etmiş olacağız” diye konuştu.

Çubarov’un sözleri, Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Tataristan Müftüsü Kamil Samigullin ve tek taraflı seçilen Kırım Başbakan Yardımcısı Rustam Temirgaliyev ile delegelerce aşkışlandı.

Kırım Tatar milli özerkliğinin kurulmasına yönelik çalışmaların başlatılmasının uluslararası anlaşmalar ve BM deklarasyonlarına uygun olarak hazırlandığını dile getiren Çubarov, Kırım Tatar milli özerkliğinin, yarımadada yaşayan milletlerle eşit hak, karşılıklı saygı prensibi üzerinde kurulacağını söyledi.

Çubarov, milli özerklik kararı alındıktan sonra, Kırım Tatar Milli Meclisi'ne, devletlerle ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği kurma görevini üstleneceğini ifade etti.

- "Kimse vatanını terk etmeyecek"

Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev de Kırım Tatar Milli Kurultayı‘ndaki konuşmada, Kırım'ın Rusya'nın kontrolüne geçmesinden sonra Tatarların yarımadayı terketmemelerini istedi.

 Ablayev, “Biz bugün 1783'te dedelerimizin yaşadıkıklarını yaşıyoruz. O zaman birçok insan vatanını terk edip, başka yerlere göç etmişti ama bugün kimse vatanını terk etmeyecek. Müslüman bir ülkede, bir asker öldüğü zaman yakınlarına ‘Başınız sağolsun’ dendiğinde, ‘Vatan sağolsun’ diye cevap verilir. İşte vatanımızın sağ olması için burada kalacağız. Kimse vatanını terk etmeyecek” dedi.

Ablayev, Kırım Tatar halkının 50 yıllık sürgünden anavatanı Kırım’a geri döndükten sonra 25 yıldır verdiği mücadeleyi aralıksız sürdüreceğini vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com