Kırım'da gerginlik

Kırımda gerginlik
Başkent, ülkenin bölünmez bütünlüğünü isteyen Kırım Türkleri ile Rus yanlısı eylemcilerin gösterilerine sahne oluyor

KİEV (AA) – Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Akmescit'teki (Simferepol) meydan, bir taraftan ülkenin bölünmez bütünlüğünü isteyen Kırım Türkleri, diğer taraftan Rus yanlısı eylemcilerin gösterilerine sahne oluyor.

Kırım Parlamentosu'nun bugün olağanüstü toplanmasıyla ilgili meydanda bir araya gelen Kırım Türkleri, ülkenin bölünmez bütünlüğü yönünde sloganlar atarken, meydanın hemen yanında başka bir kalabalık ise Rusya lehinde tezahüratlarda bulunuyor.

Kırım Parlamentosu çıkışında basına açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov, genel kurulun ileri bir tarihe ertelenmesi yönünde görüşmelerde bulunduklarını hatırlatarak, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov'un ise bu öneriyi reddederek durumu gerginleştirdiğini belirtti.

Çubarov, Konstantinov'un, konuya ilişkin parti ile istişarede bulunduktan sonra bir açıklama yapacaklarını belirttiğini, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin ise olayların tırmanmaması için erteleme kararının bir an önce verilmesini talep ettiğini dile getirdi. Konstantinov'un durumun ne kadar ciddi olduğunu anlamak istemediğini, oysa dün kendilerinin bu yönde çağrıda bulunduklarını hatırlatan Çubarov, Konstantinov'un bir planlarının olabileceğini ifade etti.

Çubarov, Kırım Parlamentosunun istikrarın merkezi olacağına, istikrarsızlığın merkezi haline dönüştüğünü belirterek, Konstantinov'un bir an önce meydana toplanan insanları sakinleştirmek üzere parlamento oturumunu ertelenmesine ilişkin karar alınması gerektiğini söyledi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Konstantinov'un, "Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılmasının gündeme gelebileceği" yönündeki açıklamalarının ardından bölgede gergin bekleyiş sürerken, Kırım Parlamentosunun, ülkedeki siyasi durumu ele almak üzere bugün olağanüstü toplanma kararı üzerine, Kırım Türkleri parlamento önündeki toplanma kararı almıştı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com