Kırım'da gerginlik

Kırımda gerginlik
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, diyalog çağrısı yaptı

BRÜKSEL (AA) – NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Kırım'daki gelişmelere ilişkin taraflara diyalog çağrısı yaptı.

NATO savunma bakanları toplantısından sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Rasmussen, Kırım’da yaşanan son gelişmelerden aşırı derecede endişe duyduğunu belirterek, bu sabah silahlı bir grup tarafından gerçekleştirilen eylemi “tehlikeli ve sorumsuzca” olarak niteledi.

Rasmussen, Kırım’daki son olaylar bağlamında Ukrayna’nın NATO’dan herhangi bir spesifik talepte bulunmadığını söyledi.

Rusya’dan gerilimi tırmandıracak ya da yanlış anlamalara neden olacak herhangi bir eylemde bulunmamasını ısrarla talep eden Rasmussen, tüm taraflara sürtüşmeden geri adım atma, provokatif eylemden kaçınma ve diyaloğa dönme çağrısı yaptı. 

Ukrayna ile ilgili olarak özellikle uluslararası alanda gerilimin tırmanmasına neden olan unsurlardan birini, Rusya’nın bu ülkenin doğu sınırına yakın bir alanda düzenlediği askeri tatbikat oluşturuyor. Rasmussen ise bu konuda “endişeleri gidermeye yönelik” bir söylem benimseyerek Rusya’nın NATO’yu tatbikat konusunda önceden bilgilendirdiğini ve Ukrayna’daki son gelişmelerle bağlantılı olmadığı bilgisini ilettiğini belirtti.

Ellerinde Rusya’nın verdiği bilgilerle çelişen bir veri olmadığını vurgulayan Rasmussen, “Açıkçası Ukrayna’daki gelişmelerle Rusya’nın düzenlediği tatbikatın aynı döneme denk düşmesi işleri kolaylaştırmıyor” dedi.

Rasmussen, Rusya’nın askeri olarak müdahalede bulunacağına işaret eden bir veriye sahip olmadıklarının altını çizdi.

Ukrayna Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı Oleksandr Oliynyk’in katılımıyla yapılan NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısının, zamanlı ve yapıcı olduğunu belirten Rasmussen, “Bugün NATO’nun, demokratik gelişme, savunma reformları, askeri işbirliği ve güvenlik sektörü üzerindeki demokratik kontrol konusunda destek olmaya hazır olduğunu açıkça dile getirdik” diye konuştu.

Ülkenin geleceğine sadece Ukrayna halkının karar verebileceğini kaydeden Rasmussen, NATO’nun bu karara saygı duyup arkasında duracağını söyledi.

NATO kanadından bu açıklamalar gelirken Avrupa Birliği (AB) Komisyonu da tüm taraflara, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi yönündeki çağrısını yineledi.

Günlük olağan basın toplantısında konuşan AB Komisyonu sözcülerinden Olivier Bailly, Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel bağları anladıklarını belirterek, “Bunları değiştirme durumumuz yok. AB açısından bu bağların güçlendirilmesinde bir sakınca yok. Bu, Ukrayna halkının egemen seçimi. Bu ilişkiye karışma niyetimiz yok” dedi.

Rusya’nın çözümün bir parçası olduğunu ifade eden Bailly, bu ülkeden de yapıcı bir yaklaşım beklediklerini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com