Kırım'da gerginlik

Kırımda gerginlik
AB Komisyonu, bölge ülkelerine Ukrayna’da çözüm arayışına katılmaları çağrısında bulundu

BRÜKSEL (AA) – Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Ukrayna ile siyasi ve ekonomik bağı olan bölge ülkelerinin (çözüm arayışına) katılımının memnuniyetle karşılanacağını açıkladı.

AB Komisyonu sözcülerinden Olivier Bailly, günlük olağan basın toplantısında Ukrayna konusundaki pozisyonlarının gayet açık olduğunu belirterek, “Günlerdir tekrarladığımız üzere toprak bütünlüğü temel ilkedir. Ukrayna ve halkına yardım etmek amacıyla bulunacak siyasi ve ekonomik çözüm için herkese ihtiyacımız var” dedi.

Bailly, Kırım ile önemli siyasi ve ekonomik bağları sahip Türkiye'nin bir rol üstlenip üstlenemeyeceği sorusuna, “Ukrayna ile siyasi ve ekonomik bağı olan tüm bölge ülkelerinin (çözüm arayışına) katılımı memnuniyetle karşılanacaktır” yanıtını verdi.

Ukrayna'daki tüm tarafların çözümün parçası olması gerektiğini vurgulayan Bailly, “Ukrayna’nın tüm ortakları da yardım etmeli. AB, ABD ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yardımcı olmaya hazır. Rusya da çözüm için önemli bir aktör ve Ukrayna’nın siyasi, ekonomik ve kültürel bir ortağı olarak çözümün parçası olmalı” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın bu mesajı Rus makamlarına ilettiğini hatırlatan Bailly, “Ashton, çarşamba günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a aynı mesajı bir kez daha iletecek” dedi.

Kırım’daki gelişmelerle ilgili farklı haberler geldiğini ve bunlardan bazılarının çelişkili olduğunu kaydeden Bailly, bölgedeki gerçek durum konusunda ihtiyatlı olunmasının önemine dikkat çekti.

Bailly, “Bizim için Kırım’daki durum her şeyden önce siyasi bir çözümü gerektiriyor. Bu da farklı kesimler arasındaki diyalogla gerçekleştirilebilir. Tüm aktörleri azami düzeyde ölçülü davranmaya ve Ukrayna’nın bütünlüğüne ve birliğine hiçbir zaman olmadığı kadar saygı göstermeye çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com