Kırım'da gerginlik

Kırımda gerginlik
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier’den Rusya’ya uyarı:

BERLİN (AA) – Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Rusya’nın Kırım konusunda Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne uymak zorunda olduğunu belirtti.

Ukrayna’daki son gelişmeler üzerine yazılı bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Steinmeier, “Son birkaç saat içindeki gelişmeler tehlikeli bir hal almıştır. Özellikle Kırım’da durum çok ciddi olarak kötüleşmiştir” ifadesini kullandı.

Rusya yönetiminin Kırım konusunda Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne zarar verecek bir hareket içinde olmaması konusunda uyarıda bulunan Steinmeier, şunları kaydetti:    

“Rusya’nın Kırım’da tüm yaptıkları, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne, Rusya’nın Karadeniz Filosu konusunda yapılmış olan anlaşmalara tümüyle uymak zorundadır. Rusya hükümetinin bu konuda kamuoyu önünde yapmış olduğu açıklamalara bağlı kalacağından hareket ediyoruz. Rusya’nın yalnızca Kırım içindeki askeri birliklerinin hareketleri değil, aynı zamanda amaç ve hedefleri konusunda tam bir şeffaflık ortaya koyması gerekmektedir.”

Ukrayna’da krizin tırmanması nedeniyle tüm tarafları itidalli davranmaya davet eden Steinmeier, “Şu andan itibaren, sözleriyle ya da eylemleriyle yangına körükle giden, gerilimi bilinçli olarak tırmandıracaktır. Anlaşmazlığın daha da büyümesinin hiç kimseye faydası olmayacaktır. Siyasi karar alıcıların durumun daha da kötüleşmesi ve öngörülemeyen olası sonuçlar doğurmasını engellememeleri hala mümkündür” açıklamasını yaptı.

Son gelişmeler üzerine Avrupa Birliği ülkelerinin bir araya gelip durum değerlendirmesi yapması gerektiğini ifade eden Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, partnerleriyle yakın koordinasyon içinde olmaya devam ettiklerini, Avrupalılar olarak bir an önce buluşup AB’nin ortak pozisyonunu belirlemeleri gerektiğine inandığını vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com