Kırım'da gerginlik

Kırımda gerginlik
Bulgaristan Liberal Stratejiler Merkezi Başkanı İvan Krastev, Rusya'nın Ukrayna politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

ANKARA (AA) - Bulgaristan'daki Liberal Stratejiler Merkezi Başkanı İvan Krastev, Ukrayna ve Kırım'daki son gelişmelere ilişkin makalesinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "değişen" dış politika stratejisine ilişkin ilgi çekici değerlendirmelerde bulundu.

İvan Krastev, ABD'deki bağımsız düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi'nin yayın organı "Dışişleri" dergisinde, "Rus Revizyonizmi: Putin'in Avrupa Düzenini Altüst Etme Planı" başlığıyla yayımlanan makalesinde, Rusya'nın Ukrayna'daki tavrının "faydacı bir güce sarılma" olarak yorumlanmaması gerektiğini, bunun daha ziyade "siyasi, kültürel ve askeri anlamda Batı'ya direnmek anlamına geldiğini" savundu.

Krastev, Rusya'nın askeri güce başvurmasının ortada başka bir seçenek olmadığından değil, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "oyunu artık başka türlü oynayacağının" sinyalini vermek istemesinden kaynaklandığını belirtti.

Kiev'e baskı yapmak için Rusya'nın gaz fiyatlarıyla oynamak ya da borçların ödenmesini talep etmek gibi pek çok seçeneği bulunduğuna, askeri güce başvurmanın çok da gerekli olmadığına vurgu yapan Krastev'e göre bu, aynı zamanda tehlikeliydi. Krastev, makalesinde şunları yazdı:

"Ukrayna büyük bir ülkeydi, hala devrim havasındaydı. Rusya'nın müdahalesi Ukrayna'da Rusya karşıtı duyguları harekete geçirecek ve geri kalan kesimi AB ve NATO'ya yakınlaştıracaktı. Askeri müdahalenin, aynı zamanda Rusya içinde gerçek bir insani krizi ortaya çıkarma riski vardı. Rus kaynakları, geçen iki ay içinde 700 bin Ukraynalının Rusya'ya kaçtığını, yaklaşık 143 bin kişinin sığınma talep ettiğini ortaya koyarken, Ukrayna ile bir savaş bu rakamı üçe katlayabilirdi. Son olarak, Moskova'nın güç kullanımının Rusya'nın siyasi yalnızlığını artıracağı da aşikardı. Ama Putin bunları umursamadı."

Krastev'e göre, bunun nedenlerinden biri "öfkeydi". Putin, Ukrayna'da iki kez yenilgiye uğramıştı. 2004'teki Turuncu Devrim'de Yulia Timoşenko öncülüğündeki Batı yanlısı koalisyon iş başına geçmiş, son protesto gösterileri sonucunda da Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç, devlet başkanlığından olmuştu.  

"Moskova'nın kendi çıkarları için rehin almaya çalıştığı Yanukoviç'in iktidardan düşürülmesiyle, Putin'in artık stratejik ortağını kaybettiğine" işaret edilen makalede, Putin'in tutumunun nedeninin bir ölçüde "kendi Ukrayna politikasının hatalarını kapatma çabası" olduğu ileri sürüldü. 

- "Putin Kiev'i kaybettiğini anladı" -

Moskova'nın şimdi Kiev'deki mevcut rejimi devirmeye çalıştığına işaret edilen makalede Krastev, "Rejime baskı uygulayarak ve Ukrayna'daki Rusya konuşan halkın korkularını tetikleyerek, Putin'in büyük olasılıkla istediğini alacağı" çıkarımında bulundu.

Krastev'e göre, "Kiev'i kaybettiğini idrak eden Putin'in stratejik hedefi, Kırım'ı Ukrayna'dan koparmak değil, Ukrayna'yı doğusu Rusya'ya daha entegre, batısı Polonya ve AB'ye daha yakın, merkezi hayli zayıf olan bir konfederatif devlet haline getirmek." 

İvan Krastev, "Putin artık iktidar ve paranın değil fikirlerin derdinde. Son yıllarda kendisini düzen ve geleneksel değerlerin son kalesi olarak görüyor. Liberalizmin bir salgın olduğundan, Batı gelenekleri ve kurumlarının Rus toplumu ve devletine gerçek bir tehdit teşkil ettiğinden emin" diyerek "Rusya'nın artık Avrupa ülkesi olduğuna ilişkin düşüncelerden vazgeçmeye dahi hazır olduğunu" ileri sürdü.

"Putin'in Kırım'a yürüyüşü, 2008 yılında Gürcistan'dakindekin farklı. O bozgun sırasında Putin, Batı'nın geçemeyeceği bir kırmızı çizgi çekmek için güce başvurmuştu. Kırım'daysa Moskova, Batı'nın çizdiği kırmızı çizgiyi geçmeye hazır olduğunu kanıtladı" diyen Krasnev, "Putin'e karşı çıkmanın zor olacağını ve Batı'nın kurallarıyla oynamayı reddettiğini" yazdı.

"Putin sanki siyasi tecritten korkmuyor, onu davet ediyor" diyen Krasnev, makalesini şöyle tamamladı: 

"Putin'in dış politikası modern Batı değerlerini kesin biçimde reddetmeye ve Rusya ile Avrupa'nın dünyaları arasında kesin bir çizgi çekme demesine dönüşüyor. Putin için Kırım bir başlangıç gibi görünüyor." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com