Kırım'da gerginlik

Kırımda gerginlik
Kanada, Rusya yanlısı Kırımlı yetkililere ülkeye giriş yasağı koydu

OTTAWA (AA) – Kanada, Ukrayna krizinde aldığı kararlara bir yenisini daha ekledi. Başbakan Stephen Joseph Harper ve Dışişleri Bakanı John Baird, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, Rusya’nın Kırım’ı işgaline yardımcı olan Kırımlı devlet görevlilerinin tamamına Kanada’ya giriş yasağı koyulduğunu bildirdi.

Kanada Başbakanlık Ofisi’nden Harper adına yapılan yazılı açıklamada, “Anlaşılması gereken en güçlü ifadelerle Rusya’nın Kırım’ı işgalini kınadığımızı bir kez daha bildiriyorum. Kanada, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rus askeri birliklerine, Kırım işgalde yardımcı olan, destek veren tüm Kırımlı resmi görevlilere resmi ve bireysel olarak ülkeye giriş yasağı koymuştur. Rusya’yı bir kez daha Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygılı olmaya davet ediyoruz” denildi.

-“Tüm ikili ilişkiler askıya alındı”

Öte yandan, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird de Montreal’deki Ukrayna asıllı Kanadalıların kurduğu toplum merkezini ziyaret etti. Burada bir açıklama yapan Bakan Baird, Ukrayna krizi ve Kırım’ın işgali konusunda Rusya’ya destek veren herkese Kanada’ya giriş yasağı koyacaklarını ilan etti. “Bağımsız bir ülkenin işgali, sıradan bir iş değildir” diyen Baird, “Geçen yüzyılda belki ama 2014’te bu kabul edilemez” diye konuştu. Rusya’nın binlerce askerle Kırım’ı işgal ettiğini yineleyen John Baird, “Böyle bir ortamda yapılacak referandumdan nasıl bir sonuç çıkabilir?” dedi.

Kanada, Ukrayna krizinin başlamasının ardından Yanukoviç ve yanlısı devlet görevlilerine ülkeye giriş yasağı koymuştu. Kanada makamları, geçen hafta boyunca aldıkları kararlar kapsamında ülkenin Moskova Büyükelçisi’ni geri çağırmış, önce askeri ardından da ekonomik ilişkileri askıya almıştı. Dün de eğitim programlarına katılan 9 Rus askerini sınır dışı etme kararı alan Kanada, bugün de Rusya ile tüm ikili ilişkileri askıya aldığını duyurdu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com