Kırım'da gerginlik

Kırımda gerginlik
Rus askerlerinin tüm kilit noktaları kontrol ettiği Kırım'da, gösterilerden uzak duranlar işlerinin peşinde koşuşturuyor, okulana devam ediyor, günlük yaşamını sürdürüyor

AKMESCİT (AA) - Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde, Rus askerlerinin sayısı her saat daha da artarken, halk günlük yaşantısına devam ediyor.

Başkent Akmescit'te gösterilerin yaşandığı parlamento binasının hemen yanındaki sokakta turistlere at gezintisi yaptırılıyor. Sokak müzisyenleri ise her zamanki gibi işini yapıyor. 

Akmescit dışında Sivastopol, Yalta, Evpatorya ve Bahçesaray'da da benzer bir durum söz konusu. 

Kırım'da on gündür süren gösterilere halkın büyük çoğunluğu katılmıyor. Parlamento binası ve Başbakanlık binası önünde Rusya yanlısı gösteriler sürerken, çoğu Kırımlı işinin peşinde koşuşturuyor, okuluna gidiyor. 

Kırım nüfusunun yaklaşık yüzde 60'ı Rus olmasına rağmen, Rusya yanlısı gösterilere de katılımın düşük olması dikkati çekiyor.

Tatarların gösterilerden uzak durduğu yarımadada, Ukrayna yanlıları zaman zaman küçük gruplar halinde sesini duyurmaya çalışıyor. 

- Tatarlar endişeli

Kırım'daki olaylar yüzyıllardır bölgede yaşayan ve Kırım'ın yerli halkı Tatarları da endişeye sevketti. Rus askerlerinin bölgede kontrolü ele alması ve sokaklarda Rusya yanlısı paramiliter grupların dolaşması, olaylardan kaçınarak sukuneti korumaya çalışan Tatar toplumunu da zor durumda bıraktı.

Gösterilerin yapıldığı olduğu yerlerden uzak durmaya çalışan Tatarlar, akşamları da yaşadıkları sokakların güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Tatar liderler, her türlü provakasyona karşı soydaşlarını uyarılarda bulunuyor.

- "Devrim var, benzin yok"

Kırım'da meydana gelen olaylar en fazla ekonomik durumu etkiledi. Kırım'daki taksiciler, "devrim var, benzin yok" diyerek, özellikle de yabancılara karşı taksi fiyatlarına ciddi zam yaptı. Olaylar başlamadan önce 8 grivna civarında olan dolar, olayların ardından 11 grivnaya kadar çıktı. Elbette bu durum özellikle dolar üzerinden borçlanan iş adamlarını ve esnafı zor durumda bıraktı. Ev kiralarını dolar üzerinden ödeyen yabancılar da bundan olumsuz etkilendi. 

- Ermeni taksici Karmen referanduma karşı 

Kırım'da 20 yıldır taksicilik yapan Ermeni Karmen, parlamentonun yasal olmayan bir biçimde referandum kararı almasının tüm azınlıkları olumsuz etkilemediğini söyledi.

Karmen, "Burada Ruslar çoğunlukta, referandumda ne çıkacağı zaten belli, bize bir şey soran olmayacak. Burada Tatar, Azeri, Yunan, Ukraynalı, Rus, Portekiz onlarca halk var. Beraber yaşıyoruz, şimdi nasıl olacka belli değil" sözleriyle endişesini dile getirdi.

- Kırım'ın demografik yapısı

İki milyonu aşan Kırım nüfusunda üç etnik kimlik ön plana çıkıyor: Ruslar, Ukraynalılar, Tatarlar. Nüfusun yaklaşık yüzde 60'ını oluşturan Rusları, yüzde 24'lük oranla Ukraynalılar, yüzde 12'lik oranla Tatarlar takip ediyor. Söz konusu üç etnik grubun dışında ise azınlık olarak  Ermeniler, Yunanlılar, Bulgarlar, Gürcüler, Polonyalılar ve Moldovalılar bulunuyor. Çok kültürlü bir yapıya sahip Kırım'da çıkacak bir iç karışıklılığın, azınlıkların soydaşı milletleri de etkilemesinin kaçınılmaz olduğu belirtiliyor. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com