Kırım'da Havaalanı Baskınları

Kırım'da Havaalanı Baskınları
Rus basınına göre silahlı bir grup sabah saatlerinde Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Bölgesi'nin başkenti Akmescit'teki (Simferopol) havaalanını ele geçirdi. Ardından Sivastopol askeri havaalanı da ele geçirildi.

Rus haber ajansı Interfax ve Ukrayna haber ajanslarının görgü tanıklarına dayandırdığı haberlere göre, asker üniformalı bir grup silahlı kişi başkent Akmescit'teki havaalanına baskın yaptı.
Ukrayinska Pravda haber sitesine göre, yaklaşık 150 kişilik silahlı grup koyu bir Rus aksanı ile konuşuyordu.

Bununla birlikte havaalanında durumun sakinleştiği bilkgisi var. Reuters haber ajansı, silahlı grubun havaalanının normal çalışmasına izin verdiğini duyurdu. İsmi açıklanmayan bir havaalanı görevlisi ise Rus Ria Novosti haber ajansına, havaalanının ele geçirildiği haberlerinin 'gerçeği yansıtmadığını' söyledi.

Interfax'a göre, Sivastopol'daki Belbek askeri havaalanına giren Rus askerleri, bölgeye 'savaşçılar'ın girişini engellemek için havaalanını ele geçirdi. Yarımada'ya karadan giriş çıkışlar da kapalı ve silahlı grupların denetimi durumda.

KIRIM'A RUS YANLISI BAŞBAKAN

Ukrayna'daki kriz Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde ayrılık tartışmalarını da tırmandırdı. Yerel parlamento, Başbakan Anatoliy Mogilov'un görevden alındığını duyurdu. Mogilov, Ukrayna Parlamentosu'nun görevden aldığını açıkladığı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'e bağlı bir isim olarak biliniyor fakat Kırım'daki Rus milliyetçilerinin tepkisini çekiyordu.

Geçtiğimiz günlerde, Batı yanlılarının Ukrayna Parlamentosu'nda denetimi ele geçirmelerinin ardından, Kırım'ın Ukrayna Parlamentosu'nun kararlarına bağlı olacağını açıklamış ve bu, Kırım'daki Rus milliyetçilerinin sert tepkisini çekmişti.

Yeni başbakan olarak Rus Birliği Partisi Başkanı Sergey Aksenov'un seçildiği açıklandı. Aksenov ilk açıklamasında, "Viktor Yanukoviç'i yasal başkanımız olarak kabul ediyoruz" dedi. Kırım Ukrayna'da Rusların çoğunlukta olduğu tek bölge. Kırım'daki Ruslar, olayların başladığı günden bu yana Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'i destekliyor. Kırım Tatarları ise Avrupa Birliği'ne yakın duran protestocuların tarafında.

REFERANDUM KARARI

Kırım parlamentosu sadece Rus kökenli milletvekillerinin katıldığı oturumda Kırım'ın bölgesel statüsüyle ilgili 25 Mayıs'ta referandum yapma kararı aldığını duyurdu. Bu tarihin, Ukrayna Parlamentosu’nun aldığı kararla yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleriyle aynı tarihe denk gelecek olması dikkat çekti.  

Çevresinde yüzlerce Rusya yanlısının eylem yaptığı parlamentodan yapılan açıklamada,"Ukrayna’da kanunsuz şekilde radikal milliyetçiler tarafından silahlı çete desteği ile devlet ele geçirildi. Bunun sonucunda Kırım’daki huzur tehlikeye girdi. Dün (Çarşamba) parlamentonun yakınında yapılan miting ölümlerle sonuçlandı. Ukrayna tam bir kaos, anarşi ve ekonomik felakete sürükleniyor. Bundan dolayı kanunun verdiği yetki ile Kırım genelinde referandum yapmaya karar verdik. Eminiz ki özerklik statüsünün daha belirgin hale gelmesi için yapılacak referandumla Kırımlılara yönelik dış baskıların yolu kapatılacaktır" dendi.

Parlamentonun oturumuna sadece Rus kökenli milletvekilleri çağrıldı. Nüfusun yaklaşık yüzde 14'ünü oluşturan Tatarlar ve yüzde 24'ünü oluşturan Ukraynalı temsilciler davet edilmedi. Kırım yerel parlamentosu halen silahlı kişilerin kontrolü altında. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com