Kırım'da savaş çanları çalıyor

Kırım'da savaş çanları çalıyor
Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Özel Temsilcisi Sergiy Kunitsin 150'şer asker taşıyan 13 Rus uçağın Kırım'a indiğini duyurdu.

Al Jazeera Türk’ün haberine göre, Ukrayna'nın geçici Cumhurbaşkanı Turçinov da televizyondan Putin'e seslendi, "Kırım işgalini durdurun" çağrısı yaptı. Turçinov'un konuşması şöyle:

"Rusya askeri tatbikat kılıfıyla Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne asker getirdi. Kırım parlamentosunu işgal etmekle kalmayıp, bakanlar kurulunu da kontrol altına aldılar. Sivillere ait binaları da işgal etmeye çalışıyorlar.

Ukrayna askerlerinin bulunduğu bölgelerdeki iletişim hizmetlerini kestiler. Askeri bir krizi provoke etmeye çalışıyorlar. İstihbarat servisimizden aldığımız bilgilere göre, tamamen Abhazya'dakine benzer bir senaryo üzerinde çalışıyorlar. Orada da önce askeri çatışma başlatıp sonra da bölgeyi ilhak ettiler."

Turçinov ayrıca "İngiltere, Almanya ve Fransa'nın Ukrayna halkının güvenliğinin garantörleri olduğunu da hatırlatmak isterim" ifadesini kullandı.

Rusya Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı gösterecek'

Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasında da Ukrayna krizi konusunda telefon diplomasisi devredeydi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD’li meslektaşı John Kerry ile görüştü.  Lavrov, Ukrayna’daki ‘aşırı radikallerin engellenmesi’nin önemli olduğunda dikkat çekerken, “Krizi sonlandırmak için ülkedeki tüm siyasi güçlerin çıkarlarının göz önünde bulundurulması gerekir” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Rusya’nın Ukrayna ekonomisinin istikrarına katkı için hazır olduğunu açıklarken, “Lavrov, Moskova’nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ihlal etme niyetinde olmadığını söyledi” açıklamasını yaptı. (MCK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com