Kırım'daki gelişmeler

Kırımdaki gelişmeler
Vişegrad Dörtlüsü'nden uyarı: "Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyulmalıdır"

BUDAPEŞTE (AA) - Vişegrad Dörtlüsü’nü oluşturan Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'nın savunma bakanları,  Kırım'daki gelişmelerle ilgili olarak, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyulması çağrısı yaptı.

Vişegrad Dörtlüsü savunma bakanlarının Macaristan'ın başkenti Budapeşte’de yapılan toplantısı sonrası dörtlü adına Macaristan Savunma Bakanı Csaba Hende açıklama yaptı. 

Hende, Rusya'nın Kırım’a müdahalesinin Soğuk Savaş sonrası oluşan Avrupa-Atlantik hattı yeni dünya düzeninin güvenliği için bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Hende, "Biz, Orta Avrupa ülkeleri olarak Ukrayna’nın Avrupa’ya entegrasyonunun istikrarlı bir Avrupa için gerekli olduğunu savunuyoruz. Uluslararası toplum Moskova'ya açık ve güçlü bir mesaj göndermeli. Rusya hemen askerlerini geri çekerek, Kiev ve uluslararası toplum temsilcileriyle yapıcı bir diyalog tesis etmelidir" dedi.

Macaristan savunma bakanı, ülkesinin çatışmaların barışçıl çözümüne yardımcı olacak her fikri desteklediğini, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından kurulan denetleme misyonu dahil her türlü girişimde yer alacaklarını belirtti.

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Martin Stropnicky ise "Bir ülkenin toprak bütünlüğünün ihlali ile sonuçlanacak gelişmeleri, uluslararası hukukun ihlali olarak görüyor ve kabul etmiyoruz. Çek Cumhuriyeti Ukrayna'daki durumu çözmek için yapılacak her türlü ortak eylemi destekleyecek" dedi.

Polonya Savunma Bakanı Tomasz Siemoniak da mevcut durumun önceden tahmin edilemeyecek bir askeri çatışmanın oluşabileceğini gösterdiğini kaydetti ve Vişegrad Dörtlüsü ülkelerin NATO ve AB ülkeleriyle birlikte çalışmasının önemine değindi.

Slovakya Savunma Bakanı Martin Glvac ise Ukrayna'daki durumun hafife alınmaması gerektiğini ifade ederek, yeni sorunlar için hazırlıklı olunması gerektiğini, bu nedenle Vişegrad Dörtlüsü ülkelerinin imzaladığı savunma işbirliği anlaşmalarının önemli olduğunu belirtti.

Nüfusunun yaklaşık yüzde 60'ını Rus ve Rusça konuşan nüfusun oluşturduğu Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde parlamentonun büyük çoğunluğu bu kesimin temsilcilerinden oluşuyor. 

27 Şubat 2014'te parlamentonun Rus askerleri olduğu anlaşılan silahlı gruplarca ele geçirilmesinin ardından 6 Mart'taki oturumda Kırım'ın geleceğinin referandumla belirlenmesi kararlaştırılmıştı. 

16 Mart'ta düzenlenen referandumun sonucunda bölge halkının Rusya'ya bağlanmayı tercih ettiği ilan edildi. Ancak Ukrayna yasalarına göre, Kırım'daki yöneticilerin seçiminden referandum kararına pek çok konuda Kiev'deki merkezi hükümetin onayı gerekiyor. Bu nedenle Ukrayna yönetimi, Kırım parlamentosunun 27 Şubat'tan sonraki icraatlarının tek taraflı ve yasa dışı olduğunu vurguluyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com