Kırım'daki gerginlik

Kırımdaki gerginlik
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Kalka:

KOCAELİ (AA) - Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, "Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nun silahlı gruplar tarafından basılarak işgal edilmesi terörist bir eylemdir" dedi.

Kalkay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ukrayna'da meydana gelen olayların Kırım'ın Rusya'ya bağlanması amacıyla tezgahlandığını ve oynandığını söyledi.

Meydana gelen olayları yakın zamanda beklediklerini anlatan Kalkay, Ukrayna'da tamamen orduya dayalı, insanları korkutarak, sindirerek hukuk ve insan hakları ihlali yapıldığını vurguladı.

Kırım Tatarlarının Ukrayna'nın bütünlüğünden taviz vermeyeceklerini, bunu yaparken de hiç kimsenin Kırım Tatarlarından şiddet yanlısı tutum içinde olmalarını beklememesini isteyen Kalkay, "Kırım Tatarları böyle bir provokasyona gelmeyecek. Bizim endişemiz, provokasyonun karşı taraftan yani Rusya yanlılarından yapılmasıdır. Bunlar Rusya'dan destek alarak biraz işleri abartmaya başladı. Ukrayna bayraklarını indirip Rusya bayrakları çekmeye başladılar" diye konuştu.

Ukrayna'da Rus kökenlilerin yüzde 60 civarında olduğunu, yüzde 14 Kırımlı bulunduğunu aktan Kalkay, yüzde 24 oranındaki Ukraynalıların Rus kültüründen etkilenmiş olmaları nedeniyle varlık gösteremediklerini savundu.

- "Kırım, şiddet ve baskıyla Ukrayna'dan koparılmak isteniyor"

Kalkay, Ukrayna'nın parçası Kırım'ın baskı, şiddet ve terörizmle koparılmak istendiğine dikkati çekti.

Kalkay, şöyle devam etti:

"Kırım'ın asıl sahipleri, Kırım Tatarlarıdır. Bundan 70 yıl önce Kırım'dan koparılmış, sürgüne gönderilmişlerdir. Büyük bir soykırım uygulanmıştır. Nüfuslarının yarısı yok olmuştur. 200 bin Kırımlı hayatını kaybetmiştir, Her şeyleri ellerinden alınmıştır. Yıllar sonra vatanlarına dönmeye başlayan Kırım Tatarları, topraklarına hiçbir ülkenin desteği olmadan, kendi imkanlarıyla yerleşmişlerdir. Kırım Türklerini yok etmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.

Rusya, tamamen Ukrayna'nın bütünlüğüne kastetmiş durumda. Her şekliyle psikolojik harekatını devam ettiriyor. Silahlı grupların baskısı altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu’nun Kırım’ın geleceğine yönelik sözde referandum kararı Ukrayna Anayasası’na hem de uluslararası hukuka aykırı ve kesinlikle kabul edilemez."

- "Türk devleti, Ukrayna ve Kırım'ın yanında"

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, Türkiye'nin Ukrayna'nın bütünlüğünden yana olduğunu ve tarihi bağları bulunan Kırım Tatarları için endişelendiklerini beyan ettiğini anımsatan Kalkay, Ukrayna ve Türk dışişleri bakanlarının çok yakın tarihte konuyla ilgili görüşeceklerini dile getirdi.

Söz konusu gelişmelerin Ukrayna halkının iradesi, Kırım Tatarlarının da haklarını yok saymak anlamına geldiğine işaret eden Kalkay, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Kırım’daki ve diasporadaki Kırım Tatarları, bu hukuk dışı ve zorbalık altında alınmış kararları tanımamakta, Kırım Tatarlarının haklarının ancak bağımsız, demokratik ve toprak bütünlüğü korunmuş Ukrayna bünyesinde ve uluslararası hukukun şemsiyesi altında sağlanacağına inanmaktadır. Bütün demokratik ülkelerin hükümetlerine ve uluslararası kuruluşlara Kırım Tatar diasporası olarak Kırım’da yaşanan hukuk dışı gelişmeler hakkında müracaatta bulunulacaktır."

Kırım ve Ukrayna’daki durum ve kriz konusunda Kırım Tatar ve Ukrayna diasporalarının ortak hareket etmeleri gerektiğini vurgulayan Kalkay, Kırım’daki demokrasi ve hukuk dışı durum hakkında bütün meşru yollar kullanılarak kamuoyu oluşturulması çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini belirtti.

Kırım’daki demokrasi ve hukuk dışı durumun Türk ve dünya kamuoyuna duyurulması için Kırım Derneği Genel Merkezi tarafından, 2 Mart Pazar günü 14.00’de Ankara’da basın açıklaması ve miting düzenleneceğini açıklayan Kalkay, başta Kırım Tatar diasporası olmak üzere insan haklarına saygılı herkesin Kırım’ın geleceği konusunda sessiz kalmamalarını istedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com