Kırım'daki gerginlik

Kırımdaki gerginlik
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz:

BERLİN (AA) – Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Kırım'daki gerginliğin düşürülmesinde diplomatik çözüm çabalarına ağırlık verilmesini gerektiğini belirterek, "Askeri bir çatışmayı önlemek için Rusya ile konuşmayı denememiz gerekiyor" dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa siyaset ve kültür dünyasını bir araya getiren "Berlin Konferansı 2014" etkinliğinde gazetecilerin Ukrayna'daki gelişmeler hakkında sorularını yanıtladı.  

Rusya yönetiminin müdahalesi konusundaki sorular üzerine, Schulz,  "Rusya uluslararası hukuku ihlal etmiştir. Bu çok açık" dedi. Bununla birlikte diplomatik çözüm çabalarının sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Schulz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Askeri bir çatışmayı önlemek için Rusya ile konuşmayı denememiz gerekiyor. Oluşturulması düşünülen araştırma heyeti ve temas gurubunun başarılı olacağının bir garantisi yok. Ancak diyaloğu sağlayabilecek bir yol bulmamız gerekiyor. Birbirleriyle konuşanlar, birbirlerine ateş etmezler. Bu temel prensip bugün de geçerli. Kesinlikle bu yönde bir adım atmak gerekli."

"Savaş tehlikesi görüyor musunuz?" sorusuna Schulz, "Çok dikkatli konuşmamız, kelimelerimizi çok dikkatli seçmemiz gerekli. Durum çok gergin" yanıtını verdi. Ukrayna ve Kırım gerilimi konusunda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde kurulması planlanan araştırma heyeti ve temas gurubunun önemine işaret eden Schulz,  şöyle devam etti:

"Askeri birliklerin sınır bölgesine gelmesi çok ciddi bir durum. Yeniden şu ilkeyi hatırlatmak istiyorum. Birbirleriyle konuşanlar, birbirlerine ateş etmezler. Şu anda yanıt bekleyen soru şu: Kırım konusunu konuşabilme, Ukrayna'daki Rus azınlığın durumunu konuşabilme imkanımız var mı? Şu anda diplomasiye öncelik vermemiz gerekiyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bu tür sorunların çözümü için var. Zamanı iyi değerlendirmek gerekiyor."

 

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com