Kırım'daki gerginlik

Kırımdaki gerginlik
İzmir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Boray: "Putin'in Stalinleşmesini istemiyoruz"

İZMİR (AA) - İzmir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Erdim Boray, öz vatanlarında hür yaşamak istediklerini belirterek, "Putin'in Stalinleşmesini istemiyoruz"

Boray, Karataş'taki Tatar Evi'nde soydaş dernekler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla düzenlenen basın toplantısında Kırım'daki gerginlikle ilgili görüşlerini paylaştı.

Kırım Türklerinin tarihinde üç kez soykırım ve asimilasyona uğradığını kaydeden Boray, o günlerin üzerinden yıllar geçmesine rağmen aynı şeyleri yaşamaktan endişe duyduklarını dile getirdi. Boray, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla Ankara'daki mitingleri sonrası görüştüklerini hatırlatarak, Davutoğlu'nun tek Kırım Tatarının burnu kanamayacak şekilde her türlü tedbiri aldıklarını ifade ettiğini, bundan memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Tek gayelerinin öz vatanlarında hür yaşamak olduğunu vurgulayan Boray, "Putin'in Stalinleşmesini istemiyoruz" dedi. 

Boray, "Rusya'nın Kırım'da yaptığı terörist eylem ve istila hareketinin her türlü milletlerarası kuralların ayaklar altına alınmasından başka bir şey olmadığını" ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yapılmış olan bu açık saldırının haklı görüleceği en ufak bir gerekçe olamaz. Dünyanın bugün geldiği noktada geçtiğimiz yüzyıllara ait istila ve nüfuz bölgeleri kurma teşebbüsleri asla kabul edilemez. Kırım Türklerinin vatanlarından ve milli haklarından asla vazgeçmeyen, bunun uğrunda en yılmaz şekilde mücadele eden yiğit bir halk olduğu çoktan tarihe geçmiştir. Ancak bu vasıfların yanında demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve barışa bağlılıkta Kırım Türkleri halkının hiçbir zaman sapmadığı milli prensipleri ve sosyal gelenekleridir."

Toplantıya katılarak destek veren Ukrayna İzmir Fahri Konsolosu Çetin Güvercin de Rus ordusunun vatan topraklarında olmasını kabul edemeyeceklerini, olayların kan akmadan, diplomatik yollarla çözülmesini istediklerini söyledi.

- "Korkmadan ölmeye hazırız"

Toplantıdaki 91 yaşındaki Kırım Türkü Habibullah Arslan de hislerini paylaştı.

Stalin döneminde zulüm ve yokluk gördüklerini, eğitimlerini tamamlayamadıklarını, esir kamplarında kaldıklarını anlatan Arslan, "Korkmadan yaşadık, korkmadan da ölmeye her zaman hazırız. Bugün Kırım'dakiler için endişeleniyoruz. Akrabalarımız var. Onlarla da konuştuk. Yaşıyorlar ama yarı ölü yaşıyorlar" diye konuştu.  

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ve MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Taşer de toplantıya katılarak destek verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com