Kırım'daki gerginlik

Kırımdaki gerginlik
Alman Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkanı Gysi:

BERLİN (AA) – Alman Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkanı Gregor Gysi, Ukrayna'daki kriz konusunda hem Rusya'yı hem de AB ve NATO'yu eleştirdi.

Gysi, Federal Meclis’te Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Ukrayna krizi ile ilgili yaptığı hükümet açıklamasının ardından konuşma yaptı. Gysi, Rusya’nın ve ABD’nin Ukrayna krizi çerçevesinde bölgede kendi etkilerini artırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i eleştiren Gysi, "Putin Ukrayna’daki krizi askeri yöntemle çözmek istiyor. İnsanlığın sorunlarının askerle ve silahla çözülemeyeceğini anlamadı. Rusya'nın sorunları da bu şekilde çözülemez. Putin’in davranışları ve düşüncesi yanlış. Bunu kınıyoruz" dedi.

Gysi, "Putin’in davranışını kınasak da bu gerilimin buraya nasıl geldiğini görmemiz lazım. NATO ve AB yanlış yapılacak her  şeyi yaptı" diye konuştu.

Gysi, Batılı ülkelerin Kırım'ın Rusya için önemini hiç anlamadığını da kaydetti. Gysi, krizin çözümü konusunda Kırım’ın statüsünün tanımlanmasını ve Rusya’ya Ukrayna’nın NATO üyesi olmaması yönünde garanti verilmesini önerdi.

Ukrayna’daki toplumun bölünmüş olduğuna işaret eden Gysi, "Ukrayna’da iki tarafı da temsil edecek bir siyasi kişilik yok. Bu üzücü bir gerçek" ifadesini kullandı.

Alman hükümetini Ukrayna’daki hükümet ile işbirliği yapmasından dolayı eleştiren Gysi, hükümette önemli görevlerde aşırı sağcı Svoboda partisi üyelerinin bulunduğunu, bu partinin Avrupa’daki Nazi partileriyle ilişkileri olduğunu savundu. Yahudilere ve solculara saldırılar olduğunu belirten Gysi, Alman hükümetinin bu insanlarla görüşmesini "skandal" olarak niteledi.

- Yeşiller, hükümetin tutumunu doğru buluyor -

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Başkanı Katrin Göring-Eckardt da Alman hükümetinin Ukrayna'nın yanında yer alarak tarafsız davranmamasını ve diplomatik çözüm aramasını doğru bulduğunu ifade etti.

Kırım’da yapılması öngörülen referandumun bağımsızlık için değil, uluslararası hukuka aykırı ilhak için yapılacak bir oylama olduğunu belirten Göring-Eckardt, bunun açık şekilde söylenmesi gerektiğini kaydetti.

Rusya’ya AB tarafından uygulanmak istenen yaptırımları doğru bulan Göring-Eckardt, Ukrayna’daki aşırı sağcıların Avrupa değerleri ve demokratik anlayışla şüphesiz hiç ilgilerini olmadığını, bunlara mesafe konulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com