Kırım'daki insan hakları ihlali iddiaları

Kırımdaki insan hakları ihlali iddiaları
BM, Kırım'da Rusya'nın iddialarını haklı çıkaracak delil elde edemedi

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler (BM), Kırım'da, Rusça konuşan Ukrayna vatandaşlarına karşı insan hakları ihlali yapıldığı konusunda Rusya'nın iddialarını haklı çıkaracak herhangi bir ciddi delil elde edemedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından, Ukrayna'daki insan hakları durumuna ilişkin yayımlanan raporda, geçen yıl Kasım ayında başlayan ve bu yıl Şubat ayına kadar süren ve ülkedeki yönetimin değişmesine neden olan protestoların ülkede rüşvetin yaygınlığı, yargının bağımsız olmaması, seçimlerin özgürce yapılamaması gibi nedenlerle gerçekleştiği belirtildi.

Olaylar sırasında 121 kişinin öldüğü ve ölenlerin çoğunun protestocular olduğu ifade edilen raporda, protestolar sırasında pekçok işkence ve kötü muamele olayı da yaşandığı bildirildi.

Raporda, protestolar sırasında meydana gelen insan hakları ihlallerinin soruşturulması ve ihlalleri işleyenlerin hesap vermesi istendi.

- Kırım'daki ihlal iddiaları

Komiserlik raporunda, 16 Mart 2014 tarihinde Kırım'ın Rusya'ya katılması konusunda yapılan referandumun yapılmasını istemeyen aktivist ve gazetecilere karşı taciz, gözaltı ve işkence uygulandığı yönünde ciddi iddialar bulunduğu da bildirildi. 

Raporla ilgili BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı yapan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Amerika, Avrupa ve Orta Asya Bölümü Başkanı Gianni Magazzeni, Ukrayna'daki insan hakları ihlallerini 15 Mart'ta araştırmaya başladıklarını söyledi.

Kırım'daki referandumun meşruluğu konusundaki soru üzerine Magazzeni, referandumun uluslararası ve ulusal hukuka uygun olarak yapılmadığına işaret ederek, referandum sürecinde de insan hakları konusunda pekçok sorunun yaşandığını kaydetti.

Kırım'ın Rusya'ya katılmasına olanak sağlayan referanduma kaynaklık eden, Rusya'nın, Kırım'da Ukrayna tarafından insan hakları ihlalleri yapıldığı iddialarına ilişkin soru üzerine de Magazzeni, insan hakları konusunun ülkelerin sınırları içinde bitmediğini ve uluslararası örgütlerce araştırılabildiğini söyledi.

Magazzeni, "Rusya'nın kaygılarını haklı çıkaracak, Rusça konuşan Ukrayna vatandaşlarına karşı insan hakları ihlali yapıldığı konusunda herhangi bir ciddi delil elde edemedik" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com