Kırım'ın Rusya'ya bağlanma kararı

Kırımın Rusyaya bağlanma kararı
Rusya Federal Göç Servisi Başkan Yardımcısı Kalyujnıy:

MOSKOVA (AA) - Rusya Federal Göç Servisi (FMS) Başkan Yardımcısı Sergey Kalyujnıy, Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ve Rusya'ya katıldığını ilan eden Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde bugüne kadar yaklaşık 3 bin kişiye Rus pasaportu verildiğini söyledi .

Moskova'da, FMS'nin Kırım'daki çalışmaları hakkında düzenlenen basın toplantısına katılan Kalyujnıy, Kırım'da yaklaşık 2 milyon kişiye Rus pasaportu verilmesi gerektiğini bildirerek, 3 ay içerisinde pasaport dağıtım işlemlerinin tamamlanacağını kaydetti. 

Kırım'ın resmen Rusya'ya katıldığı tarih olarak kabul edilen 18 Mart'tan bugüne kadar 20 bin resmi başvuru aldıklarını ve bunlardan yaklaşık 3 binine pasaportlarının verildiğini aktaran Kalyujnıy, Kırım'daki FMS binalarının küçük ve yetersiz olduğu bilgisini paylaştı.

Moskova'dan belirli sayıda FMS personelinin bölgeye gönderildiğini ve yerel yönetim organlarından daha büyük alanlar verilmesini istediklerini dile getiren Kalyujniy, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzaladığı anlaşma gereği Kırım'da yaşayanların 18 Mart itibarıyla Rusya vatandaşı kabul edildiklerini savundu.

Kalyujniy "Kırım'da yaşayanlara Rus pasaportu vermeme hakkımız yok. Yürürlüğe giren anlaşmayla herkese pasaport vermek zorundayız. Rusya vatandaşlarına başvurulduğu zaman, prosedür gereği reddetme hakkımız var, ancak Kırım'da yaşayanlar otomatik olarak Rusya vatandaşı kabul edildiği için vermeme ihtimalimiz yok" dedi. 

- Ukrayna vatandaşları Kırım'da yaşamaya devam edebilecek

Kalyujnıy, daimi ikamet edip de  Rusya vatandaşlığına geçmek istemeyen Ukraynalıların Kırım'da yaşamaya devam edebileceklerini söyledi. 

Bu kişilerin bir ay içinde dilekçe yazarak Rusya vatandaşlığını resmi olarak reddetmesi gerektiğini ifade eden Kalyujnıy, her yabancı vatandaşa olduğu gibi, bunlara da seçme ve seçilme hakkı dışında, Rus vatandaşlarının tüm haklarına sahip olduklarını gösteren uzun süreli oturma belgesi verileceğini kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com