Kırım'ın Rusya'ya bağlanması

Kırımın Rusyaya bağlanması
Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Turçinov: "Bu çok tehlikeli siyasi bir oyun. Anlaşma, Avrupa ve dünyadaki durumu istikrarsızlaştırma girişimi"

KİEV (AA) – Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşmayı, "tehlikeli siyasi bir oyun, Avrupa ve dünyadaki durumu istikrarsızlaştırma girişimi" olarak değerlendirdi.

Turçinov, basına yaptığı açıklamada, Rusya yönetiminin Kırım’ı Rusya’ya bağlamayı resmileşme gibi "kirli oyunlara" başladığını söyledi. Bunun "çok tehlikeli siyasi bir oyun olduğunu" ifade eden Turçinov, anlaşmanın bölgede, Avrupa’da ve tüm dünyadaki durumu istikrarsızlaştırma  girişimi olduğunu kaydetti. Turçinov, Rusya’nın giderek psikolojik baskının yanı sıra silah kullanma da dahil askeri baskıyı ve saldırganlığı da artırdığına dikkati çekti.

Turçinov, silahlı kuvvetler üst düzey yöneticileriyle yaptığı görüşmede de Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını ne Ukrayna’nın ne de dünya toplumunun tanıyacağını söyledi. 

Rusya’nın saldırganlığı sürdüğünü ifade eden Turçinov, bunun tüm Avrupa için tehlikeli bir provokasyon olduğunu dile getirdi. Turçinov, yapılanın 2. Dünya Savaşı döneminden bu yana ilk defa bağımsız bir devletin toprağının ilhak edilmesi olduğunu vurguladı.

 

- Yatsenyuk: "Siyasi kriz, çatışmaya dönüşmeye başladı"

 

Başbakan Arseniy Yatsenyuk da düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna Savunma Bakanı İgor Tenyukh’tan, Rusya, ABD ve İngiltere savunma bakanları ile irtibata geçerek, Kırım'da askeri çatışmanın önlenmesi konusunu görüşmesini istediğini bildirdi.

"Siyasi krizin, Rus askerinin tavrıyla artık askeri çatışma sürecine dönüşmeye başladığını" ifade eden Yatsenyuk, bu çerçevede Ukrayna Savunma Bakanı Tenyukh’un, ABD, İngiltere ve Rusya savunma bakanlarıyla bağlantı kurarak, sorunun çözümünü konuşmasını istediğini belirtti. 

Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını öngören anlaşmayı "uluslararası çaptaki bir hırsızlık" olarak nitelendiren Yatsenyuk, "bir ülkenin asker ve silah gücüyle, bağımsız bir ülkenin topraklarını geçici olarak çaldığını" söyledi. Yatsenyuk, soruna hızlı bir çözüm bulmanın zor olacağını da ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com