Kırım'ın tek taraflı olarak Rusya'ya bağlanması

Kırımın tek taraflı olarak Rusyaya bağlanması
Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı İzzetbegoviç:

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek'in, BM üyesi olarak, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklemekle yükümlü olduğunu belirtti.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri, BM Genel Kurulu'na sunulan Ukrayna'nın toprak bütünlüğü hakkındaki karar tasarısının oylamasında Bosna Hersek'in duruşunu ele almak üzere toplandı.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu karar teklifinin oylanmasında ''evet'' oyu kullanılması için gerekli mutabakatın üç konsey üyesince sağlanamadığı bildirildi.

Açıklamada, İzzetbegoviç'in yanı sıra Hırvat üye Jelyko Komşiç'in BM'deki oylanmada ''evet'' oyu kullanılmasını destekldiği ancak Sırp üye Neboyşa Radmanoviç'in ''hayır'' oyu kullanılmasından yana tavır alması nedeniyle mutabakat sağlanamadığı belirtildi.

İzzetbegoviç, toplantının ardından AA'ya yazılı bir açıklama yaparak, Bosna Hersek'in, BM üyesi bir ülke olarak, bir diğer BM üyesi Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve siyasi bağımsızlığını desteklemekle yükümlü olduğunu ifade etti.

İzzetbegoviç, açıklamasında şunları kaydetti:

''Bosna Hersek, AB ile imzaladığı Ortaklık ve İstikrar Anlaşması gereği, dış politikadaki duruşunu AB'nin dış politikadaki duruşu ile uyumlu hale getirmelidir. Öte yandan, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi, daha önce, AB'nin dış politikada ortak bir duruş sergilemesi halinde, bu duruşu destekleyeceğini taahhüt etmişti. AB, bu ortak duruşu, BM Genel Kurulu'nda oylanacak teklif konusunda ortaya koydu.''

Bu arada, benzer bir durum daha önce de BM Genel Kurulu'nda, Filistin'in ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü için yapılan oylamada yaşanmıştı. Konseyin Sırp üyesi Radmanoviç'in vetosu nedeniyle Bosna Hersek o dönemde de Filistin lehine oy kullanamamıştı.

Bosna Hersek Anayasası'na göre, ülkenin dış politikası ile ilgili bir karar, yalnızca konseyin üç üyesinin uzlaşması halinde alınabiliyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com