Kırım'ın tek taraflı olarak Rusya'ya bağlanması

Kırımın tek taraflı olarak Rusyaya bağlanması
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Korsunsky:

ANKARA (AA) - Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky, ülkesinin NATO ve AB ile olan işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Korsunsky, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu'nda (USAK) düzenlenen "Kırım Krizi: Bölgesel ve Küresel Güvenlik Tehdidi" başlıklı konferansta konuştu.

Kırım'ın şu an sadece Ukrayna'yı ilgilendiren bir sorun değil, bölgesel ve küresel bir sorun haline dönüştüğünü belirten Korsunsky, "Rusya, uluslararası hukukun birçok ilkesini çiğnedi ve durmayacak. Eğer ülkenin doğusuna müdahale etmeye kalkarsa savaş çıkar çünkü Ukrayna'nın doğusunda Kırım'dan çok farklı bir durum var" dedi.

- AB ve NATO ile işbirliği -

Korsunsky, uzun yıllardır AB ve NATO ile işbirliği içinde olduklarını anımsatarak, Rusya nedeniyle bu politikadan vazgeçmeyeceklerini söyledi. "AB ve NATO ile işbirliğimiz şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecek" diyen Korsunsky, Ukrayna güvenlik güçlerinin daha fazla güçlendirilebilmesi için NATO ile konuştuklarını belirtti. 

Korsunsky, Karadeniz'i kontrol etmede Kırım'ın çok büyük öneme sahip olduğunu, Kırım işgalinin Rusya için büyük sorunlara yol açacağını belirtti. Kırım yönetimini kesinlikle tanımayacaklarını ve görüşmelerinin de söz konusu olmadığını vurgulayan Korsunsky, bu noktada BM Güvenlik Konseyi'nin barışın garantörü olması gerektiğini kaydetti. 

- Rusya'nın doğal gaz tehdidi -

Rusya'nın Ukrayna üzerinden doğal gazı Avrupa'ya satmaya devem etmek zorunda olduğunu ve bu akışı durdurmayacağına dikkati çeken Korsunsky, "Rusya, doğal gazı Avrupa'ya satmak zorunda. Eğer gazı kesme yoluna giderse, bu durum Avrupa'yı daha fazla yeni alternatifler aramaya yöneltecektir. Bana göre Avrupa için doğru olan budur" diye konuştu. 

- Türkiye'nin tutumu -

Türkiye'nin Ukrayna ve Kırım'da yaşanan süreçteki tutumunun kendileri açısında yeterli olduğunu belirten Korsunsky, "Türkiye'nin devamlı olarak Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne vurgu yapması ve Kırım'daki referandumu tanımayacağını açıklaması bizim için çok önemli" ifadesini kullandı. 

Korsunsky, Kiev'deki yeni Ukrayna hükümetini ziyaret eden ilk dışişleri bakanının Ahmet Davutoğlu olduğunu anımsatarak, "Ukrayna ve Kırım konusunda Türkiye'nin diplomatik çabalarına güveniyoruz" dedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com