Kırım'ın tek taraflı olarak Rusya'ya katılması

Kırımın tek taraflı olarak Rusyaya katılması
Bulgaristan, Rusya'ya yaptırım uygulanmasına olumsuz bakıyor

SOFYA (AA) – Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin, Rusya’ya karşı olası ekonomik yaptırımlar uygulamaları konusunda olumsuz tavır aldı ve yaptırım uygulamaları durumunda bunların Rusya'dan çok Bulgaristan'a zarar vereceğini söyledi.

Olası yaptırımların beklenen etkiyi yaratmayacağını kaydeden Vigenin, "Öte yandan eğer gerginliğin tırmanması sürer ve Rusya askeri birlikleri güney veya doğu Ukrayna’ya girerse, o zaman yaptırımlar kaçınılmaz olur" dedi.

Dışişleri Bakanı Vigenin, Bulgaristan basınına yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın AB’nin "şahinleri" arasında yer almadığını ifade etti ve "Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı olası yaptırım kararı ile ilgili Bulgaristan’ın kesin tutum ifade etmesi anlamsız" ifadesini kullandı.

Rusya’ya karşı düşünülen yaptırımların Bulgar ekonomisine ağır bir darbe indirebileceğini kaydeden Vigenin “Bir yandan diplomasinin ön plana çıkmasını istiyorsak diğer yandan ekonomik yaptırımların getirilmesi bana pek mantıklı gelmiyor” dedi. 

Birçok AB ülkesinin yaptırımlar konusunda son derece karamsar davrandığını ifade eden Vigenin, Ukrayna-Rusya sorunu konusunda artık bazı olumlu sinyallerin alındığını vurguladı. Vigenin, Rusya'nın Bulgaristan’ın ikinci en büyük ticari ortağı olduğunu, enerji kaynakların büyük bir bölümünün Rusya’dan geldiğini, tarihsel bağlantıları ve halklar arasındaki yakınlığı olduğunu hatırlattı.

Vigenin, ayrıca AB’nin Rusya ile ilgili faaliyetlerinin Rus halkına bir ceza olarak değil, ülkenin şimdiki yönetimi ile ilgili olduğunu, dünyanın yeni bir Soğuk Savaş’ın eşiğine geldiğini ve eski Doğu Avrupa’nın artık Demir Perde’nin öbür tarafına geçtiği yönündeki imaların son derece abartılı bulunduğunu savundu.

Bulgaristan’ın şimdilik Rus doğal gazından farklı bir kaynak bulamayacağını, komşu ülkeler ile ara bağlantılarının hazır olmadığını vurgulayan Vigenin, özellikle Yunanistan ve Türkiye ile ara bağlantıların inşasının hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com