Kırımlı ÜniversiteÖğrencileri DPÜ'de

Kırımlı ÜniversiteÖğrencileri DPÜ'de
Dumlupınar Üniversitesi-TİKA işbirliği gerçekleştirilen program çerçevesinde Kırım Tatar Dili ve Türk Dili Fakültesi ve Tarih Fakültesi'nden 20 öğrenci Dumlupınar Üniversitesi'ni gezdiler, Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'ı makamında ziya

Dumlupınar Üniversitesi-TİKA işbirliği gerçekleştirilen program çerçevesinde Kırım Tatar Dili ve Türk Dili Fakültesi ve Tarih Fakültesi'nden 20 öğrenci Dumlupınar Üniversitesi'ni gezdiler, Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'ı makamında ziyaret etti.
Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan ziyaretine gelen Kırımlı öğrencileri Rektörlük Şeref Salonunda ağırladı. Dünyanın yeniden düzenlendiği bir dönem yaşandığına işaret eden Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, “Yeni düzende bizim de mutlaka yerimiz olacak. Kavganın kimseye faydası yok. Kavga her iki taraf içinde yıpratıcı olur. Bizler bugünden başlayarak dünyada barışı, kardeşliği, insani değerleri ön plana çıkarmak durumundayız. Biz insanlığın onuru, erdemi, en yüksek değerlerini temsil eden bir milletiz. Biz ülkeler fethetmişiz. 600 yıl dünyada hükümranlık yapmışsız. Ama kimsenin çöpünü almamışız, elimizi uzatmamışız. Bizde haram helal anlayışı vardır. Alın terimizle kazanmadığımız hiç bir şeye el uzatmamışız. Gayrimüslim dahi olsalar başkalarının mallarını alamayız. Dinlerine dokunmayız. Dillerine dokunmayız” dedi.
Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaslan, “Yeni bir dünya kuruluyor. Bu yenidünya mutlaka bizim değerlerimiz üzerinde yükselmek zorunda. Bizim değerlerimiz üzerinde yükselecek ya da artık insanlık yeryüzünü yaşanmaz bir hale getirecektir. Çünkü herkesin herkesi boğazladığı bir dünyada huzur kalmaz. Gelecekte çok güzel şeyler olacağına ben inanıyorum“ şeklinde konuştu.
Kırımlı bir öğrenci de, Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'a kendilerini Üniversite olarak ağırladıklarından ve kabul ettiklerinden dolayı teşekkür ederek, “Gönül bağımız, dualarımız hep birliktedir. “ dedi. Kırımlı öğrenci daha sonra Kırım halkı ve geldikleri üniversite rektörlüğü, öğretim elamanları ve öğrencileri adına Rektör Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'a Kırım'dan getirdikleri bir tabloyu ve Kırım Bayrağını takdim etti.
Kırımlı Öğrencilerin ziyaretinin Dumlupınar Üniveristesi-TİKA işbirliği ile gerçekleşen bir proje olduğu bilgisini veren Proje Sorumlusu Doç.Dr. M.Kemal Demirci, Projenin Dr. Hacı Murat Arabacı tarafından önerilen Dumlupınar Üniversitesi- TİKA işbirliğiyle gerçekleştirilen akademik, eğitim ve sosyo-kültürel içerikli bir proje olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Proje kapsamında 20 öğrencinin ulaşım, barınma ve beslenme giderlerini karşılanması TİKA tarafından yapılıyor. Kurs eğitim, gezi ise DPÜ tarafından organize ediliyor. Projenin amacı, Kırım'da okuyan lisans öğrencilerinin üniversitemiz aracılığı ile staj eğitimlerinin karşılanması; ayrıca üniversiter sistemin tanıtılması, yaz okulundan yararlanarak derslere girmelerinin sağlanması, DPÜ öğrenci ve Öğretim Üyeleri ile kaynaştırılmasıdır.Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi ile Dumlupınar Üniversitesi arasında köprü oluşturarak var olan bir ihtiyacı (staj eğitimi) gidermek ve DPÜ'nün potansiyelinden Avrasya üniversitelerinin de yararlandırılmasıdır.Her iki ülke üniversiteleri arasında işbirliğine gidilerek, akademik mübadelenin devamlılığının sağlanması, yakın gelecekte de TİKA'nın desteklemesini beklediğimiz Rektör düzeyinde 5 kişilik bir heyetle kısa süreliğine bölgeye gidilerek işbirliği olanaklarının araştırılması. Bahsi geçen Kırımdaki üniversitede 1 yıldır bulunan, DPÜ personeli Dr. Hacı Murat Arabacı gerekli lojistiği sağlayacaktır.Akademik ve eğitim düzeyinde kardeş topluluk olan Kırım öğrencilerinin ülkemizi ve özelde de Türkiye'de altyapısı ve potansiyeli ile yeni kurulun üniversiteler arasında örnek gösterilen DPÜ'nin tanıtımı gerçekleşmiş olacaktır.Gelen misafir öğrenciler ise kendileri için zorunlu olan stajını Türkiye'de DPÜ'de gerçekleştirerek mesleğinde kendini geliştirecek ve iki ülke üniversitesi arasında köprü oluşturmuş olacaktır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com