Kırımoğlu, Kırım'da Ukrayna bayraklarıyla karşılandı

Kırımoğlu, Kırımda Ukrayna bayraklarıyla karşılandı
Kırım Tatar halkının lideri Kırımoğlu, Kırım'ın tek taraflı Rusya'ya bağlanmasından sonra ilk kez geldiği yarımadada Ukrayna ve Kırım Tatarlarının bayraklarıyla karşılandı

AKMESCİT (AA) - Kırım Tatar halkının lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ın tek taraflı Rusya'ya bağlanmasından sonra ilk kez yarımadaya geldi.

Rusya sınır kapısındaki görevliler, adının yasaklı kişiler arasında bulunup bulunmadığını incelemek amacıyla Kırımoğlu'nu bir süre bekletti.

Yarımadaya giriş kapısında Kırım Tatar ve Ukrayna bayraklarıyla karşılanan Kırımoğlu, konvoy halinde Akmescit'e geçti. Burada, konvoyda da eşlik eden Kırım Tatar Milli Meclisi yetkilileriyle toplantı yaptı.

Kırımoğlu, Rus kapısında askerlerin kendisini karşılayan arabalar üzerinde Kırım Tatar bayraklarından çok Ukrayna bayraklarının olmasına şaşırdığını ve bir süre bekletmelerine rağmen kendisine iyi davrandıklarını anlattı.

Konvoydaki Ukrayna bayraklarını gören bir kadının ağladığını aktaran Kırımoğlu, yanındaki Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov'un, "Altı ay geçtikten sonra Ukrayna bayrağını gören herkes ağlayacak" dediğini aktardı.

- Kırımoğlu, Biden ile görüşecek

ABD Başkan Yardımcısı Jeo Biden'ın Ukrayna'ya gideceğini, kendisiyle 23 Nisan'da Kiev'de bir araya geleceğini söyledi.

Kırımoğlu, yarımadanın yerli halkı Tatarların düşüncelerini anlatmak için yoğun bir programının bulunduğunu söyledi.

Mart ayında toplanan Kırım Tatar Milli Kurultayı'nda alınan bazı kararları eleştiren Kırımoğlu, “Kırultay, Kırımoğlu geldikten sonra daha önce aldığı kararın yerine başka bir karar aldı şeklinde bir izlenimin oluşmasını istemiyorum. Ben buraya devrim yapmak için gelmedim” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Kırım Hükümeti'ne temsilci göndermesine karşı olduğunu söyleyen Kırımoğlu, “Oraya temsilcilerimizin gönderilmesi, işgalci iktidar ile işbirliği olarak yorumlanıyor ve bu yorum çok normaldir. Tabii ki bazı sorunları çözmek lazım, ama bu sorunları çözmek için memur göndermek şart değil” değerlendirmesinde bulundu.

Tatarların yol haritasına ilişkin farklı görüşlerin olduğunu kaydeden Kırımoğlu, “Önemli olan bu farklı görüşlerin bölünmeye sebep olmamasıdır. Görüşlerimiz hatalı olabilir ama eğer biz bölünmezsek, hatamızı telafi edebiliriz” diye konuştu. 

Gelecekte çok zorluklarla karşılaşacağı uyarısında bulunan Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin tüm konularda prensipli olmasının önemine dikkati çekti.

- Geleceğimizi Ukrayna’da görüyoruz 

Kırım tatar halkının lideri Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının kendi geleceğini Ukrayna’nın içinde milli özerklik şeklinde gördüğünü, kendisinin bunu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de ilettiğini aktardı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com