Kirli Oyunlar!

Kirli Oyunlar!
Karargah'ta gizli bir toplantı yapan 3 ismin 2 aşamalı bir plan üzerinde anlaştığı iddia edildi. İşte Başbuğ'un onayladığı o plan...

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, YAŞ'ta emekli edilen 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ve YAŞ'ta tümgeneralliğe terfi edenGenelkurmayEski Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu'nun, YAŞ görüşmeleri sırasındaErgenekonSavcısı Zekeriya Öz'ün yürüttüğü ‘internet andıcı' soruşturması ile ilgili toplantı yaptığı, Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'nun kurtarılması için yöntem arayışına gidildiği iddia edildi.

Toplantıda Orgeneral Hasan Iğsız'ın kesinlikle ifade vermeye gitmeyeceğini söylediği öğrenilirken, iki aşamalı bir sabote planı üzerinde karar kılındığı ortaya çıktı. 30 Ağustos'ta görevi Orgeneral Işık Koşaner'e devredecek olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un onayladığı plana göre;BeşiktaşAdliyesi'ndeki şartlar olgunlaştırılana kadar süresiz görevlendirme ve doktor raporları ile zaman kazanılıp şüpheli komutanların Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'e ifade vermesinin önüne geçilecek.

İkinci aşamada ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı devreye sokulacak ve ‘internet andıcı' soruşturması, Savcı Öz'ün elinden alınıp bir başka savcıya verilecek. Ergenekon savcılarından alınan dosyaya görevsizlik kararı verilerek Genelkurmay Adli Müşavirliği'ne gönderilecek. Alt birimlere gönderildiği öğrenilen sabote planı sonrası ifadeye gelmesi gereken şüphelilerden 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın ikinci defa 10 günlük sağlık raporu aldığı belirtildi.

DOSYA, ÖZ'DEN ALINMAK İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yaşanan gelişmeler ise iddiaları doğrular nitelikte. İstanbul Merkez Komutanlığı'nın Orgeneral Hasan Iğsız'ın, sağlık raporunu soruşturmayı yürüten savcı Zekeriya Öz'e göndermek yerine izinde olan Başsavcı Aykut Cengiz Engin'e gönderdiği öğrenilirken, Öz'ün görevden alınmak istendiği dönemde HSYK tarafından Beşiktaş'a ‘başsavcı vekili' sıfatı ile gönderilen Savcı Selim Berna Altay'ın ‘internet andıcı' soruşturması için devreye sokulduğu iddia ediliyor. Balyoz davasında mahkemeye başvurarak 102 sanığın yakalama kararının ertelenmesini isteyen Savcı Altay, vekalet görevinde ‘başsavcı vekili' sıfatıyla Savcı Öz'den ‘internet andıcı' dosyasını istediği belirtiliyor. Savcı Öz'ün dosyaya kendisinin bakacağını belirterek vermediği ifade ediliyor.

DAHA ÖNCE DE AYNI YÖNTEM İZLENDİ

YAŞ toplantıları öncesi Balyoz sanıkları hakkında çıkan yakalama kararı ile ilgili Genelkurmay'da benzeri bir toplantının yapıldığı iddia edilmiş, 102 sanık hakkında yakalama kararlarının kaldırılması için karargahta dilekçeler hazırlanmış, sanıkların neredeyse tamamı orduevlerine sığınmıştı. Yılan hikayesine dönen yakalama kararlarına itirazı değerlendiren İstanbul 11.Ağır Ceza Mahkemesiyakalama kararını bozmuştu. Çürük soruşturmasında da benzeri bir yöntem izlenmişti. Soruşturmaya ismi karışan Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ifadeye çağırılmasına rağmen gelmemişti. Rapor alıp ifade vermekten kaçan Çubuklu'nın dosyası ayrılarak Ankara'ya gönderilmişti.


VAKİT

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com