Kırmızı biberli ilaçlara dikkat..

Kırmızı biberli ilaçlara dikkat..
Gerçekten acı kırmızı biber kilo vermeye yardımcı olabilir mi? Uzmanlar, internetten satışa sunulan bu tür ürünler içinde kırmızı biber ekstresi bulunduğunu fakat bu ilaçlardan da uzak durulmasını öneriyor.

Gerçekten acı kırmızı biber kilo vermeye yardımcı olabilir mi? Uzmanlar, internetten satışa sunulan bu tür ürünler içinde kırmızı biber ekstresi bulunduğunu fakat bu ilaçlardan da uzak durulmasını öneriyor.
Uzmanlar, bu konu ile ilgili çok ciddi uyarılarda bulunuyor ve ölüme bile yol açabilen zayıflama ürünlerine ve içeriklerine dikkat çekiyor. Gittikçe artan aşırı kilolu olma hali olarak tanımlanan obezite, bireylerde pek çok sağlık sorununa yol açtığı gibi kozmetik açıdan bireyde ciddi psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor.
Bu nedenle kilolu olan kişiler özellikle internetteki taraflı bilgilerden ötürü yanlış bir şekilde bilgileniyor ve kendi sağlıklarını hiçe sayarcasına yaşamlarını riske sokuyor. Son yaşadığımız olay da buna bir örnek. 110 kiloluk bir kişinin, “kırmızıbiber hapı” olarak tanımlanan bir ürün (ilaç değil) nedeni ile hayatını kaybettiğini öğrendik. Son derece üzücü bir olay. Ancak bu, sadece buz dağının su üstünde görünen kısmın çok küçük bir parçası.
KIRMIZI BİBER ZAYIFLATIYOR, ANCAK…
Uzmanlar, “Zayıflattığı söylenen bir takım ürünler kilolu kişiler tarafından kullanılıyor. Bunun tam tersi olarak da eczanelerde, sadece doktor kontrolünde ve reçetesi olmadan kullanılması yasak olan, sibutramin ve orlistat etken maddeli ilaçlar da mevcut. Bu son vakada da ölüme yol açtığı söylenen ürünün içinde kırmızıbiber ekstresi olduğu söyleniyor.
Ancak tıbbi incelemeden geçmemiş bir ürünün içinde ne olduğu asla bilinemez. Kırmızıbiber gerçekten zayıflamaya yardımcı olabilir ve oldukça güvenli (yan etkisi olmayacağı beklenen) bir gıda maddesidir. Yapılan araştırmalarda da kilo kaybını hızlandırıcı etkileri olduğu saptanmıştır. Ancak günümüzde hiçbir ilaç ya da gıda komponenti kalori kısıtlaması uygulamadan yeterli kilo verdiremez. Kırmızıbiber içinde bulunan kapsaisin maddesi vücutta adrenalin hormonunun artmasına yol açarak metabolizmayı hızlandırmakta ve tokluk hissi oluşturabilmektedir. Ancak 110 kiloluk bir kişide bu etki ölümcül olabilir” diyor.
YEŞİL ÇAY NE GÜNE DURUYOR, DENEYİN
Uzman doktor, “Kilo sorunu olan kişilerin, Sağlık Bakanlığınca onaylanmış ve ciddi hiçbir yan etkisi olmaması nedeni ile reçetesiz satışına izin verilmiş yeşil çay ekstresi ve düşük miktarda kafein içeren zayıflama tabletlerini kullanabilirler. Bunun yanı sıra yine Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı üzüm çekirdeği ekstresi ile özel bir krom formu olan krompolinikolinat içeren zayıflatıcı ve kan şekerini düzenleyici doğal tabletleri kullanabilirler.
Bu en son olay kilo sorunu olan kişilerin ya doktor kontrolünde ilaç kullanabileceklerini ya da eczanelerden alabilecekleri Sağlık Bakanlığı izinli zayıflama tabletlerini kullanabileceklerini çok açık bir şekilde hatırlatmıştır” dedi.
Canını seven bu haplardan uzak dursun
İnternette reklamı yapılan ve satılan zayıflama hapları ölüm saçıyor. Uzmanlar, bu tür ürünlerden uzak durulmasını gerektiğinin ısrarla altını çiziyUzmanlar, yeşil çay ve Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı üzüm çekirdeği ekstresinin şişmanlık sorunu olan kişilerde işe yarayebileceğini belirtiyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com