'Kırmızı Et Üreticileri Birliği' kuruyor

'Kırmızı Et Üreticileri Birliği' kuruyor
Afyonkarahisar Ticaret Borsası (ATB) tarafından Temmuz ayı sonunda kurulacak olan Afyonkarahisar Kırmızı Et Üreticileri Birliği hazırlık çalışmaları ve 5200 Sayılı Üretici Birlikleri Kanunu ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Afyonkarahisar Ticaret Borsası (ATB) tarafından Temmuz ayı sonunda kurulacak olan Afyonkarahisar Kırmızı Et Üreticileri Birliği hazırlık çalışmaları ve 5200 Sayılı Üretici Birlikleri Kanunu ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Et sektörünün sorunlarının ele alındığı toplantının açılış konuşmasını yapan ATB Başkanı Mehmet Mühsürler, Afyonkarahisar Ticaret Borsası'nın, Kırmızı Et Üreticileri Birliği'nin kurulması ile ilgili gerekli çalışmaları devam ettirdiğini söyledi.
Mühsürler, birliğin kurulması ve kurulduktan sonra çalışması için ATB'nin tüm imkanların kullanılacağını belirterek, “Ayrıca Nisan ayında yaptığımız toplantıda haftalık yağsız karkas et kesim fiyatlarının belirlenmesi yönünde karar alınmıştı.Bu faaliyetin devamı için bir komisyon oluşturulması ve komisyonun hafta başında Ticaret Borsası'nda toplanarak fiyat belirlemesi uygun olacaktır. Belirlenen fiyat ATB tarafından duyurulacak” şeklinde konuştu.
Toplantıda Kırmızı Et Üreticileri Birliği Üyelerine Ticaret Borsası Kırmızı Et Üreticileri Birliği Sorumlusu Şükriye Öğe ve Tarım İl Müdürlüğü Destekleme Şube Müdürü Rauf Başaran tarafından '5200 Sayılı Üretici Birlikleri Kanunu' hakkında katılımcılara bilgilendirme yapıldı. Şükriye Öğe kanunun besicilere getireceği kolaylıklarla birlikte katkılarını anlatırken, Rauf Başaran ise birliğin kurulması ile birlikte AB projelerinden besicilere verilecek desteklerden sözetti. Toplantıda sektör temsilcisi firmalarının bir hafta boyunca uygulayacakları yağsız kesim tavan fiyatlarının belirlenmesi ile ilgili gündem maddesi ise ithal etin girmesi nedeniyle Türkiye çapında fiyatların gerilediği ve Afyonkarahisar kesim fiyatlarının piyasa ile rekabet edebilmesinin zor olduğu tüm katılımcılar tarafından benimsendi. Yapılan müzakereler neticesinde Afyonkarahisar'da bir hafta boyunca uygulanacak yağsız kesim tavan kilogram fiyatlarının peşin 13,75 Türk Lirası vadeli 14 Türk Lirası olarak belirlenmesine karar verildi.
Toplantında sektör temsilcileri firmalar adına haftalık olarak kesim fiyatlarını belirlemek üzere oluşturulacak komisyona Vahdet Et, Alp Et, Sarıtaş Et, Göbekli Kardeşler Et, Boncuk Et ve Korel Besicilik firmalarının temsilcilerinin seçilmesine ve komisyon tarafından belirlenecek haftalık tavan fiyatlarının uygulanmasına karar verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com