Kırmızı mantar köylülerin gelir kaynağı oldu

Kırmızı mantar köylülerin gelir kaynağı oldu
Hisarcık ve Emet ilçelerinde dağlarda yetişen, espit ya da melki denilen kırmızı renkli mantar, köylülerin gelir kaynağı oldu.

Hisarcık ve Emet ilçelerinde dağlarda yetişen, espit ya da melki denilen kırmızı renkli mantar, köylülerin gelir kaynağı oldu. Dağdan topladığı mantarları pazarda satan emekli memur Kasım Sezgin, yağmurların ardından yüksek rakımlı İkibaşlı köyü ve Eğrigöz beldesinin ormanlık alanlarında bolca kırmızı mantar çıktığını söyledi.
Birçok kişinin mantar toplamak için ormanlık alanlara akın ettiğini belirten Sezgin, ''Köyde topladığım mantarları daha az mantar çıkan komşu ilçe olan Hisarcık'a getirip kilosunu 5 liradan satıyorum.
Havalar böyle ılıman devam edecek olursa önümüzdeki günlerde mantar daha da bollaşacak ve fiyatları azalacaktır. Mantarın yağda kızartması ve fırınlanması çok leziz olur. Bu yüzden bölge halkı espiti ete tercih ediyor. Bu mantar kesinlikle zehirli değil. Çünkü yıllardan beri hepimizin bildiği bir mantar çeşididir. Halkımız bu mantarı gönül rahatlığı ile yiyebilir'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com