Kırmızı şarapla 150 yaşına kadar yaşa

Kırmızı şarapla 150 yaşına kadar yaşa
Beş yıl içinde yaşlanmaya karşı mücadele edecek ve insanların 150 yaşına kadar yaşamasına yardımcı olacak bir ilaç mümkün olabilecek. Bu ilacın ana maddesi ise kırmızı şarapta olan bir kimyasal.
Bilim insanları kırmızı şarabın içinde bulunan resveratrol kimyasalının sentetik versiyonunu geliştirerek bir ilaç elde etti. İlacın içinde bulunan SIRT1 adı verilen proteinin anti-ageing etkiyi artıran özelliğe sahip olduğu belirtildi.
 
İlaç devi GlaxoSmithKline tarafından kanser, diyabet ve kalp hastalıkları olan hastalarda denenen ilacın olumlu sonuç verdiği duyuruldu. Çalışmada vücuttaki basit bir anti-ageing enzim hedef alındı ve yaşla ilgili hastalıkları engellediği ve yaşam süresini uzattığı ispatlandı. 117 testte yeni anti-ageing ilacın geçerli olduğu ve bu ilacın kanser, Alzheimer ve Tip-2 diyabet hastalıklarını engelleyebileceği belirtildi.
 
Harvard Üniversitesi'nden genetik profesörü David Sinclair "Eninde sonunda bu ilaçlar bir hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Ama bugünkü ilaçların aksine bu, diğer 20 hastalığı engelleyecek. Etkisi yaşlanmayı geciktirmesi" dedi. Hedef enzim SIRT1, kalori sınırlaması ve egzersizler tarafında doğal olarak kilitleniyor. Ama aktivatörler sayesinde gelişebiliyor. En yaygın doğal aktivatör kırmızı şarabın içinde çok az bulunan resveratrol. Ama sentetik aktivatörler geliştirildiğinde daha güçlü etki yaratabiliyor.
 
10 yıldır resveratrol üzerinde araştırma yapılmasına rağmen bugüne kadar temel bilim tartışmaya açık. Buna rağmen bazı kanser, kalpdamar hastalıkları, kalp yetmezliği, tip-2 diyabet, Alzheimer, Parkinson, karaciğer yağlanması, katarakt, osteporoz, kas zayıflaması, uyku bozukluğu ve sedef, eklem iltihaplanması ve kolit hastalıkları gibi iltihaplı hastalıklarin etkilerini tedavide umut verici olarak sunuldu. 
 
Araştırmanın sonucu Science dergisinde yayımlandı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com