Kış güneşi vatandaşın cebini de ısıttı

Kış güneşi vatandaşın cebini de ısıttı
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi vatandaşın cebini ısıttı

İZMİR (AA) - ALİ RIZA KARASU - Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi vatandaşın cebini ısıtırken, esnaf beklediği satışı yapamadı. Kış mevsimi boyunca yüzünü süreli gösteren güneş, kışlık giysilerden yakacak masraflarına kadar bir çok kalemde vatandaşa tasarruf yaptırdı. Mont, kaban, kazak, çizme, bot gibi kışlık giyim eşyaları ile odun kömür satışları büyük oranda düşürdü.

Kışlık ürün satan hazırgiyim firmaları, stokları tüketmek için indirim kampanyalarını erken başlattı. Firmaların, kaban, mont, çizme, bot, kazak reyonlarında yüzde 50'ye varan indirimle stokları eritmeye çalışıyor. 

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kışlık ürünlerin ihracat ayağında bir sıkıntının bulunmadığını, iç piyasaya ürün veren firmaların elinde önemli miktarda stok kaldığının tahmin edildiğini söyledi.

Avrupa ülkelerinde kış mevsiminin soğuk geçtiğini, bunun da ihracatı olumlu katkı sağladığını belirten Kızılgüneşler, ihracatta kışlık ürün talebinin devam ettiğini ifade etti. Kızılgüneşler, "Mont, kaban kazak, çizme, bot gibi kışlık ürünlerin büyük bölümü elde kaldı. Firmalar çok ucuza satmak durumunda kalıyor. Tüketici için alışveriş zamanı" dedi. 

Türkiye'de kış mevsiminin ılık ve sıcak geçmesinin kışlık giyim ve ayakkabıların elde kaldığını vurgulayan Emre Kızılgüneşler, firmaların bu ürünleri elden çıkarmak için çok ucuza satmak zorunda kaldığını söyledi.

Dövizde yaşanan artışın da etkisi ve kampanyalarla eldeki stoğu eritmeye çalışan firmaların sattığı malın fiyatıyla yenisini alamadığına işaret eden Kızılgüneşler, "Mont, kaban, kazak, çizme, bot fiyatları sezon fiyatlarının çok altında. Perakendeci firmalar kampanyalarla stoklarını eritmeye çalışıyor. Eldeki stokları bu saatten sonra bitirmek de çok zor, mart ayına girmek üzereyiz. Firmalar, eldeki malları indirimle satarak yerine aynı malı koyamıyor. Bu da yeni sezon ürünleri üzerinde bir enflasyon baskısı oluşturacak. Yeni sezon ürünlerinin fayatı artır" diye konuştu. 

Tüketicilere önümüzdeki kış giyecekleri giysi ve ayakkabıyı şimdiden alma çağırısında bulunan Kızılgüneşler, "Fiyatlar çok ucuz. Kışlık ürün alacaklar için şimdi tam zamanı. Önümüzdeki kış sezonunda bu fiyatlara bulamazlar" dedi. 

- "Zincir mağazalar stokları eritti"

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Başkanı Mukadder Özden, hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründe perakende firmalarının, sıcak havalardan etkilendiğini bildirdi. İç piyasaya hitap eden zincir mağazaların çeşitli kampanyalar ve pazarlama stratejileriyle stoklarını erittiğini vurgulayan Özden, küçük firmalarda fazlaca stok kaldığını ifade ederek, şunları söyledi: 

"İklim değişikliklerinin sektörümüze hem olumlu hem de olumsuz yansımaları olur. Bu yıl kış olmadı, kışlıklar perakendecilerin elinde kaldı. Firmalar şimdi indirimli kampanyalarla elden çıkarmaya çalışıyor. Perakendecilerin elinde oldukça fazla ürün olduğunu tahmin ediyoruz. Mont, kazam, kaban gibi ürünlerin yanı sır termal iç giyimler de elde kaldı. Havalar güzel olunca insanlarda mağazaya girip alışveriş yapma isteği de düşüyor."

- Odun kömür elde kaldı

İzmir Odun Kömür Satıcıları Esnafı Odası Başkanı Mustafa Düzyol ise bu kış satışlarının geçen yıla göre yüzde 80 oranında düştüğünü dile getirdi. İzmir'de bu yıl kış mevsiminin yaşanmadığını anlatan Düzyol, "İzmir'de bu yıl 10 gün kış oldu, satışlarımız gecen yıla göre yüzde 80 düştü. Geçen yıl 100 bin ton kömür satıldıysa bu yıl 20 bin ton ancak satabildik. Kömürler depolarda kaldı" şeklinde konuştu. 

Üye sayılarının her geçen gün düştüğünü vurgulayan Düzyol, doğalgaz kullanımının yaygınlaşması, il ve ilçelerde valilikler kanalıyla yapılan kömür dağıtımları ile işçi emeklileri cemiyetlerinin emeklilerin maaşlarından kesinti yaparak kömür vermelerinin odun ve kömür satan esnafı etkilediğini söyledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com