Kış lastiği satışları patladı!

Kış lastiği satışları patladı!
Sürücülerin ve ilgili birimlerin kış şartlarıyla daha etkili mücadele edebilmesi için, zorunlu kış lastiği uygulamasına geçilmesinin ardından kar lastiği satışlarında büyük artış oldu.

Sürücülerin ve ilgili birimlerin kış şartlarıyla daha etkili mücadele edebilmesi için, zorunlu kış lastiği uygulamasına geçildi.
 
Kazaların en aza indirilmesi, sürüş kalitesinin artırılması ve zincir gibi uygulamaların yola verdiği zararın önlenmesi için başlatılacak uygulama ile ticari araçlarda Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarını kış lastiği kullanılacak. Uygulamanın açıklanmasının hemen ardından ise kar lastiği satışlarında büyük artış yaşandı.
 
Lastik satışlarında artış olduğunu belirten lastik satıcısı Hüseyin Arslan, “Talepler çok fazla oldu ama bir kısmı da İstanbul’da gerek yok , İstanbul’un kışı çok fazla sert geçmiyor diye yorumlayanlar da oluyor. Kış lastiğinin normalde kullanılması lazım. Hava sıcaklığının 7 derece olduğunda normal lastikler sertleşirken kış lastiğinin hamuru gereği , kimyası gereği yumuşayarak yol tutuşu artıyor. Bu da kazaların bir çoğunu önlüyor. Yaşanan kazaların bir çoğu kış lastiği kullanılmamasından kaynaklanıyor. Bu konuda bilinçli tüketici olmamız gerekiyor” dedi.
 
Kış lastiğinin kullanılması için kar yağmasına gerek olmadığını belirten Hüseyin Arslan şunları söyledi;
 
“Bu fark hava sıcaklığıyla alakalıdır. Yaz lastiği düzdür. Kış lastiği dediğimiz lastiklerin üzerinde kılcal damarlar vardır. Bu damarlar karlı zemine temas ettiğinde ya da kışın yoldaki karları arasına alarak parçalar ve yolda kalma durumu olmaz.”
 
Kış lastiğinin şehirlerarası yolculuk yapan araçlarda zorun hale getirilmesinden ardından Motor Sporları Organizasyonları Eski Genel Müdürü Baran Asena’nın da aracının lastiklerini değiştirdiği görüldü. Lastik değişimi konusunda bilgi veren Asena, “Yanlış bir bilgi var. Kış lastiği ve yaz lastiği kavramı var. Esasında havalar bozulmaya başladığında bu lastikleri değiştirmek lazım. Çünkü hem fren meselesinde çok fark ediyor. Hem arabanın yana öne kayışlarını , davranışları değiştiriyor. Dolayısıyla kış geldiği zaman mutlaka kış lastiklerini takmak lazım. İstanbul’un az kar görmesi takmamak için bir sebep değil. Ben kasım başında mutlaka lastiklerimi değiştiriyorum. Kış lastiklerinde oluklar çok önemli. Suyu tahlile ediyor. Dolayısıyla arabanın ön takımlarında su takozları birikmez. Bu su takozları arabanın kaymasına sebep olur. Bu sebeple lastik değişimini ihmal etmemek lazım” dedi.
 
Yeni uygulama ile 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında ticari araçlar kış lastiğini zorunlu olacak. Ayrınca yönetmelik gereği kış lastiği takmayanlar için 500 TL cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Uygulamayı Ulaştırma Bakanlığı yetkilerinin dışında Emniyet Genel Müdürlüğü , Jandarma Genel Komutanlığı ve Gümrük Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarında ki yetkili birimleri denetleyecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Otomotiv sektöründe şok karar26 Şubat 2014 Çarşamba 10:14
 • Porsche'un ilk modeli ahırdan çıktı30 Ocak 2014 Perşembe 13:31
 • Otomotiv sektöründe bıçak kemiği kesti26 Ocak 2014 Pazar 14:28
 • Aracınız için daha az vergi ödemek ister misiniz?06 Ocak 2014 Pazartesi 08:41
 • Araç sahipleri dikkat!16 Aralık 2013 Pazartesi 17:15
 • LPG'ye rekor zam geldi03 Aralık 2013 Salı 09:40
 • İkinci el otomobil alacaklar dikkat!29 Kasım 2013 Cuma 23:23
 • Araç sahipleri dikkat07 Kasım 2013 Perşembe 20:41
 • İstanbul trafiğine bir tek bu araç çözüm olur07 Kasım 2013 Perşembe 15:35
 • Otomobil tutkunlarına müjde05 Kasım 2013 Salı 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com