Kış olimpiyatları artık "hayal" olacak

Kış olimpiyatları artık hayal olacak
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadıoğlu:"Kar örtüsü ve yağışları dünya genelinde çok hızla azalıyor. Böyle giderse kutuplar hariç kış olimpiyatlarının yapılabileceği bir yer kalmayacak"-"Yaz oyunları da ilkbahar veya kış ayla

Zuhal Uzundere Kocalar - Kış olimpiyatlarının, küresel ısınma nedeniyle gelecekte sadece kutuplarda yapılabileceği belirtildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin her yıl biraz daha fazla kendini hissettirdiğini söyledi.

Küresel ısınmanın çok ciddi boyutlara ulaştığını ifade eden Kadıoğlu, yağışların giderek azaldığını ve kuraklığın arttığını belirterek bunun yaşamın her alanında etkilerinin hissedileceğini vurguladı.

Kadıoğlu, kar yağışı ve örtüsünün giderek azaldığını belirterek, bunu halen Rusya'nın Soçi kentinde devam eden kış olimpiyatlarında da görmenin mümkün olduğunu ifade etti. Kayak pistlerinde yeterli kar olmadığı için yapay kar yağdırıldığını hatırlatan Kadıoğlu, "Kar örtüsü ve yağışları dünya genelinde çok hızla azalıyor. Böyle giderse kutuplar hariç kış olimpiyatlarının yapılabileceği bir yer kalmayacak gibi görünüyor" dedi.

Küresel iklim değişikliğini dikkate almayanların çok güneydeki enlemlere bile kayak tesisleri yaptıklarına dikkati çeken Kadıoğlu, şunları kaydetti:

"Küresel iklim değişikliğini bilimsel bir olgu gibi düşünmekten çıkarıp, uygulamaya koymamız gerekiyor. Ona göre de turizm ve spor yatırımları yapmamız gerekiyor. Rusya gibi kuzeyde olan bir yerde bile kar sıkıntısı yaşanıyorsa bu durumun ciddiyetini gösteriyor. Erzurum gibi kar yağışıyla tanınan bir kentte 2011'de düzenlenen 25'nci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda da kar sıkıntısı yaşanmıştı. Bundan sonra da yaşama ihtimalimiz yüksek. Bundan sonra tüm turizmden tarıma, spordan sağlığa kadar tüm yatırımlar, organizasyonlar iklim değişikliğine göre planlanmalı. İklim değişikliği artık sağlıktan spora kadar dikkate alınması gereken bir olgu."

-İklim değişikliği realite

Prof. Dr. Kadıoğlu, birçok ülkenin artık kış sporlarıyla ilgili organizasyon düzenleyemeyeceğini belirterek, "Normalde şubat en soğuk aydır. İstanbul'da 19 derece sıcaklık bekleniyor. Sıcaklık rekoru da kırılabilir. Geçmişteki rekor 18,3 derece. İklim değişikliği bir realite. Yaz oyunları da ilkbahar veya kış aylarına kayabilir. Küresel ısınmanın etkileri tesislerin yapımından organizasyon planlamalarına kadar her alanda göz önüne alınmalı. İklim değişikliği bir realite yaşamla ilgili her şeyi etkiliyor ve etkileyecek" diye konuştu.

Muhabir: Zuhal Kocalar
Yayınlayan: B. Selçuk Aval

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com