“Kısa zamanda Türkiye'de kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz”

“Kısa zamanda Türkiye'de kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak için Türkiye'de kısa sürede kentsel dönüşümü gerçekleştireceklerini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak için Türkiye'de kısa sürede kentsel dönüşümü gerçekleştireceklerini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Eskişehir'de dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Marangozlar Sitesi'nin yerine yapılan 56 dairenin tapularının teslim törenine katıldı. Türkiye'nin deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak, herkesin depreme karşı tedbir alması gerektiğini belirten Bakan Eroğlu, 'Biz deprem ülkesiyiz. Nitekim ülkemizin üçte ikisi depreme maruz bölgeler. Dolayısıyla depreme dayanıklı sağlam zemine sağlam binaların yapılması ve vatandaşlarımızın buralarda oturması şarttır. Ben 1999 yılındaki depremde, İstanbul'da özellikle elektrik, altyapı, su, kanalizasyon gibi sistemlerden sorumlu başkandım. Hakikaten bu depremi yaşadım. Allah'tan ülkemize böyle afetleri vermemesini diliyorum. Arkasından 19 Mayıs'ta Simav'da bir deprem yaşadık. Orada bir iki vatandaşımız hayatını kaybetti. Nitekim 23 Ekim'de de Van'da bir deprem meydana geldi. Bunları şunun için anlatıyorum. Bakıyoruz arka arkaya kısa süreler arasında ardı ardına depremler meydana geliyor. O depremlerde hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet niyaz ediyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralı kardeşlerimize de Allah'tan acil şifalar diliyorum. Şunu mutlaka kabul etmemiz lazım. Mutlak suretle depreme karşı tedbirler almak şarttır' dedi.
Eroğlu, insanların istedikleri zaman çözemeyeceği hiçbir meselenin olmadığına vurgu yaparak, 'Eskişehir'deki bu örneği duyduktan sonra gerçekten gurur duydum. Evvela buradaki 36 aileyi şimdiden tebrik ediyorum. Çünkü bir daire evlerinin depreme dayanıklı hale gelmesini ister fakat diğerleri kalsın der olmaz. Biri buna öncülük etmiş, depreme dayanıksız, çürük bu Marangozlar Sitesi'nde oturamayız demiş. Buna da biri önayak olmuş ve başarıya ulaşmış, depreme dayanıklı bir bina haline getirmişler. Türkiye'de pek çok meselelerle karşı karşıya kaldım. İstanbul'daki, Türkiye'deki susuzluk meselesi, orman yangınları gibi. Ama şunu gördüm, imkansız diye bir şey yoktur. Yeter ki insanda bunu başarmak için niyet, iyi niyet, şevk ve heyecan ile kararlılık olsun. Bunlar olduktan sonra çözülemeyecek hiçbir mesele yoktur' diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VURGUSU
Bakan Eroğlu, Eskişehir'deki çalışmanın Türkiye'de kentsel dönüşümü oluşturmak için çok uygun bir model olduğunu ve buna benzer bir projenin de İstanbul'da başladığını ifade ederek, şöyle konuştu:
'Toprağın, arazinin bedeli inşaat maliyetinden fazlaysa orada kentsel dönüşüm yapmak çok daha kolaydır. Vatandaşlarımızın, müteahhitlerin ve belediyelerin el birliğiyle bu çok kolaydır. Bu maliyet getirmez. Üstelik karlı da çıkarlar. Bakın hesap edelim. Marangozlar Sitesi'ndeki evlerin birini eski haliyle satmak isteseler 50 bin TL etmezdi sanırım, şu anda 120 bin TL'ye alacak vardır. Daire sahipleri bundan karlı çıktı. Müteahhit de karlı. Belediye de kazandı, çünkü çürük bina yerine şehre güzellik katan bir bina yapıldı. Hükümet olarak biz de kazandık. Allah korusun bir deprem olsa onun acısı yüreğimizde tarif edilmez acı meydana getirir. Kısa zamanda tüm Türkiye'de kentsel dönüşümü yapacağız. Bu konuda kararlıyız. Bunu vatandaşımızın can ve mal emniyetini korumak için yapıyoruz. Yıkacağız. Güle güle yıkacağız, sevinçle açacağız. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevlendirildi. Biz de alan konusunda, yer tahsisi konusunda her türlü desteği vereceğiz. Vatandaşlarımız da bize destek vermelidir.'
Kütahya'nın Simav ilçesinde 19 Mayıs'ta meydana gelen depremin yaralarının 6 ay içinde sarıldığını hatırlatan Eroğlu, 'Simav'daki seferberlik için hükümetimize, tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Hepsi oradaydı. Bu konuda Simavlılar da büyük gayret gösterdi. Yıldırım hızıyla binalar yapıldı. TOKİ devreye girdi, bine yakın konutun anahtarları teslim edildi. Okulların tamamı sömestre yetişiyor. 6 ayda yaralar sarıldı. Nereden nereye' şeklinde konuştu.
Van'da da depremin altında kalmayacaklarını ve yeni bir Van inşa edeceklerini ifade eden Eroğlu, şunları söyledi:
'Van, Erciş, arkasından meydana gelen Edremit depreminde kayıplarımız var. Şu anda devlet her türlü desteği veriyor, vermeye devam edecek. Türkiye'nin her yerinden herkes Van'daki kardeşlerimizin yardımına koşmuştur. İşte millet olma şuuru budur. Herkese teşekkür ediyoruz. Orada yeni bir Van'ı, yeni bir Erciş'i inşa edeceğiz. Bu konuda kararlıyız. Vatandaşlarımız endişe etmesin, devletimiz güçlüdür, yeter ki bu birlik ve beraberlik, kardeşlik duyguları sürsün.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com