Kışanak: Dokunulmazlık zırhı ile doğmadık

Kışanak: Dokunulmazlık zırhı ile doğmadık
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BDP'li vekillerdin dokunulmazlıklarının kaldırılacağına ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan Kışanak, Uludere olayının üzerinden 334 gün geçtiğini, 334 gündür adalet için mücadele sürdürüldüğünü ancak bir ilerlemenin kaydedilmediğini söyledi.
 
TBMM İnsan Hakları Uludere Alt Komisyonu'nun raporunu anımsatan Kışanak, "Katliamı kimin yaptığını bulamadıysanız aylarca neyi soruşturdunuz? AKP, Uludere'yi örtbas etmeye, unutturmaya çalışıyor. Failleri, suç ortaklarını yargıdan kaçırıyor. Uludere'nin üzeri kapatılamayacak, halkın vicdanından gizlenemeyecektir. Bu olayın siyasi sorumlusu hükümettir. Bu katliamın emrini verenler Başbakanlık'ta, Genelkurmay'dadır. Bu hakikati değiştirmeye hiçbir iktidarın, zorbanın, despotun gücü yetmeyecek. Bu hakikat, bu katliamı işleyenlerin peşini bırakmayacak" diye konuştu.
 
Son günlerde yapılan KCK operasyonlarını eleştiren Kışanak, "Hangi darbe döneminde bu kadar seçilmiş tutuklanıp cezaevine konulmuştur? Biz artık sayısını tutamaz hale geldik. Bu darbe değil de nedir? Bu barışı engelleme girişimidir. AKP'nin tutumu ikiyüzlü, sahtedir ve çözüme giden yolları kapatma yaklaşımıdır" dedi.
 
Suriye'de yaşanan gelişmelere değinen Kışanak, Türkiye'nin yaptığı tek şeyin elinde silah olan bir takım silahlı grupları desteklemek olduğunu, bu yaklaşım sonucu artık çatışmaların Türkiye sınırına geldiğini savundu. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarına değinen Kışanak, "Türkiye'de yaşayan herkesin ayrımsız özgürlük hakkını savunan tek parti BDP olmuştur. Üç parti de genel sınırlama sebepleri denilen ucu açık, istenilen şekilde yorumlanan ve bugün özgürlüklerimizi kullanamaz hale getiren anlayışı, her maddenin içine yerleştirmeye çalışıyor" dedi.
 
Kışanak, konuşmasının sonunda Başbakan Erdoğan'ın BDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılacağına ilişkin açıklamalarına değindi. Kışanak, şunları söyledi:
 
"Biz aslında Başbakan'ın canının istediği gündemi yaratma, istediği kadar onu tartıştırma yaklaşımından bıktık, usandık. Bence medya da artık bu yaklaşıma prim vermesin. Uludere oluyor ortaya kürtaj, açlık grevi oluyor ortaya idam tartışması atılıyor. Biz, 'Kürt sorununu nasıl çözeceğiz, bir çözüm yolu arayalım', bunu konuşalım diyoruz, Başbakan ortaya dokunulmazlık meselesini atıyor. Keyfi bilir, istediği kadar kendisi söylesin, kendisi tartışsın, kendini konuşsun. Biz, bu konuda konuşmayı gerekli ve faydalı görmüyoruz. Ancak biz dokunulmazlıklarla ilgili konuşacağımız zamanı biliyoruz. Uludere'nin katillerinin siyasi sorumlularının dokunulmazlığını hemen kaldıralım. Bu parlamentoda yüz kızartıcı suçlardan fezlekesi bulunan milletvekillerinin tamamı BDP dışındaki partilere aittir. Bunları kaldıracağımız zaman konuşalım. Bizzat Başbakan'ın kendisiyle ilgili dünya kadar yolsuzluk dosyaları var, istiyorsa bunları gelsin konuşalım. Bunun dışındakilere dair bizim söyleyecek fazla sözümüz yok, duruşumuz var. BDP milletvekillerinin hiçbiri dokunulmazlık zırhıyla siyaset yaparak bugünlere gelmedi. Her birimizin hayatı, demokrasi mücadelesinde bedeller ödeyerek geçmiş bir hayattır. Bu bedelden korksaydık bu yola baş koymazdık, bu mücadeleyi omuzlamazdık."
 
Kışanak, toplantının ayrılışında gazetecilerin dokunulmazlıklarla ilgili sorusu üzerine, ''Sayın Başbakan İspanya'ya giderken bunu ortaya atacağına 'İspanya'ya gidiyorum oradaki BASK modelini araştıracağım, öğreneceğim' deseydi, daha hayırlı olurdu'' dedi.
 
Bazı BDP'lilerle ilgili fezlekenin Meclis'e sevk edildiğinin anımsatılmasına üzerine Kışanak, "Sevk edilsin. Bunu konuşmayı faydalı görmüyoruz. Bundan sonra da demokrasi, barış için siyaset yapmaya devam edeceğiz. Biz milletvekili olarak doğmadık anamızdan, dokunulmazlık zırhıyla da doğmadık" dedi.
 
Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk aynı yöndeki soruya, "Türkiye demokrasisi yara alır. Biz siyaset yapmaya, mücadelemizi yürütmeye devam edeceğiz" yanıtını verdi.
 
Öte yandan, BDP Grup Toplantısına Uludere'de ölenlerin aileleri, ellerinde olayda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarıyla katıldı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com