Kışanak: Vallahi Billahi Bölünmek İstemiyoruz!

Kışanak: Vallahi Billahi Bölünmek İstemiyoruz!
Balçiçek İlter'le Söz Sende programına katılan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak'tan demokratik özerklik açıklamaları...

Kışanak özerklik tartışmalarıyla ilgili olarak bunun “yerel yönetimlerin yeniden düzenlenmesinden" ibaret olduğunu açıkladı.

'Türkiye bu korkuyla yüzleşmeli'
Kışanak “Dünya genelinde yerinden-özerk yönetimler demokrasi için vazgeçilmezdir. Yerel ve yerinden yönetimin güçlü olması demokrasi kriterlerinden birisidir. Eğer Türkiye'de bir demokrasi vizyonu varsa bu, yerel yönetimleri güçlendiren onlara özerklik tanıyan görev ve sorumluluklarını arttıran bir perspektif olmalı. Türkiye bu korkuyla yüzleşmeli” dedi...

'Vallahi billahi bölünmek istemiyoruz'

BDP Eşbaşkanı Kışanak "Türkiye bölünüyor mu?" Sorusuyla ilgili şunları söyledi..
“Bölünürüz diye diye iki toplum birbirine yabancılaştı. Artık komşuluk ilişkilerine bile yansıdı. Asıl şimdiye dek yapılanlar Türkiye'yi bölünmenin eşiğine götürdü. Farklılıklarımızı görerek, birbirimize saygı duyarak nasıl yaşayacağız önemli olan bu. Bunlarla yüzleşmeliyiz. Ülkemiz çok kültürlü-çok dilli ne güzel. Farklılıklarımıza rağmen bir arada yaşabiliriz. Kürtler artık bu konuda ızdırap çekiyor. Sürekli artık “vallahi billahi bölünmek istemiyoruz” diyoruz.. Demokratik özerkliği doğru yerden tartışamadık.”

Özerklik taleplerinin ayrıntıları

Kışanak Özerklik taleplerinin ayrıntılarını da anlattı. “Önerdiğimiz Türkiye'nin 20-25 bölgeye ayrılıp 3-4 illik bölge yönetimlerinin oluşturulması. Sosyal ve ekonomik olarak yakın iller birleştirilerek onların üzerinde bir bölge yönetimi oluşturulur. Bölge parlamentosuna yetki devri yapılır. Maliye, dış güvenlik, diplomasi gibi konuların tamamen merkezi yönetimde kalır, adalet ve maliye ortak yetki paylaşımına gidebilir.

'Bayrak gibi bir derdimiz yok'

Kışanak ayrı bayrak talepleri olup olmadığını ise şöyle anlatı: “Varsayalım ki bölge yönetimi kurduk. Ben vazgeçtim, bayrak hakkımızdan feragat ediyorum. Sanki bölge yönetimi kurduk da bayrağı kaldı. Fikir geliştirmek için değil de olmazını göstermek için tartışılıyor. Bütün belediyelerin kendi bayrakları var mı? Belediye başkanının arabasının önünde fors olarak sallanıyor mu? Yani bölge yönetimi olacaksa bir sembolü de olacak. Sadece Kürtlerin olduğu bölgede değil bu Afyonda'da Trabzonda'da olacak. Birisi hayvancılık gelişmişse inek sembolünü seçebilir mesela... Bayrak gibi bir derdimiz yok.. Bizim derdimiz bu ülkeyi demokrasiye kavuşturmak.." (Habertürk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com