‘Kişilik bozukluğu olan bireyler yetişecek’

‘Kişilik bozukluğu olan bireyler yetişecek’
AKP’nin kademeli eğitim uygulamasına Eğitim örgütlerinden tepki yağıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Sen, amacın “AKP’nin her dönem arka bahçesi olarak gördüğü imam hatip okullarının önünü açmak” olduğunu belirtti.

TÜSİAD’dan sonra Eğitim örgütleri de 4+4+4 kademeli eğitim sistemine tepki gösterdi. Eğitim Sen, eğitim örgütleriyle yaptığı ortak basın açıklamasında, 12 yıllık kademeli zorunlu eğitim uygulamasının asıl amacının, zorunlu eğitim süresini arttırmak değil, “AKP’nin her dönem arka bahçesi olarak gördüğü imam hatip okullarının önünü açmak” olduğunu belirtti.

‘Kılıf olarak kullanılıyor’

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN), Eğitimciler Derneği (EĞİT-DER), Felsefeciler Derneği, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (TÜRK PDR DER), Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖV-DER) ve Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER) “4+4+4” kademeli zorunlu eğitim yasa teklifi için Mülkiyeliler Birliği’nde ortak basın açıklaması yaptı. Eğitim örgütleri adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, uygulamanın asıl amacının imam hatip okullarının önünü açmak olduğunu, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasının, bu amacı gerçekleştirmek için bir “kılıf” olarak kullanılmak istendiği bildirdi.

‘Kişilik bozukluğu olan bireyler olarak yetişecekler’

Yıldız, 12 yıllık kademeli eğitim tartışmalarının, AKP hükümeti ve MEB’in iddialarının aksine pedagojik kaygılarla değil, tamamen siyasal-ideolojik ihtiyaçlar üzerinden hazırlandığına dikkat çekti. Temel eğitimin bütün aşamalarında çocukların örgün eğitim kapsamında olması ve hiçbir kademede “açıköğretim” uygulamasına gidilmemesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, “Çocuklar okullarda sosyalleşmekte, davranış ve kişilik yapıları okul ortamlarında şekillenmektedir. Temel eğitimin kesintiye uğraması çocukların asosyal, davranış ve kişilik bozukluğu olan bireyler olarak yetişmesine neden olacaktır” dedi.

Zorunlu eğitimin süresi ve içeriğinin ideolojik kaygılarla değil, bilimsel veriler ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yeniden düzenlenmesini isteyen Yıldız, şunları ifade etti:

“Başta zorunlu eğitim olmak üzere, eğitimin var olan bütün sorunlarını en geniş platformlarda ve bilimsel temelde tartışarak kapsayıcı bir anlayışla ele almak gerektiği açıktır. Bunun dışında yürünecek tüm yollar ve yasa değişikliğinin ‘oldu bitti’ye getirilmek istenmesi kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Bu nedenle hangi amaçlarla gündeme getirildiği belli olan düzenleme geri çekilmelidir.
Eğitim alanında faaliyet yürüten eğitim örgütleri olarak, gün geçtikçe daha eşitsiz ve paralı hale getirilen eğitim hizmetlerinden herkesin eşit ve parasız olarak yaralanmasını istiyor, eğitim sisteminin her yaştan öğrencilerimizin daha nitelikli, laik, bilimsel ve demokratik bir eğitim sürecinden geçmesini sağlayacak biçimde yeniden düzenlenmesini savunuyoruz.”

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com