Kişilik haklarına saldıran Twitter hesabına erişim engeli

Kişilik haklarına saldıran Twitter hesabına erişim engeli
Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle bir Twitter hebasının "erişimin engellenmesine" karar verdi

ANKARA (AA) - DURMUŞ KOÇAK - Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle bir Twitter hebasının "erişimin engellenmesine" karar verdi.

Mahkemenin kararında, Gündoğdu'nun, avukatı aracılığıyla bir Twitter kullanıcısının, kişilik haklarını ihlal edildiğini belirterek "erişimin engellenmesi" talebiyle dava açtığı kaydedildi.

Atılan tweetlerde, Gündoğdu ve sendikaya karşı açıkça hakaret ve küfür boyutuna varan suçlamaların işlendiğinin görüldüğü kaydedilen kararda, Yargıtay'ın kişilik haklarıyla ilgili verdiği kararlar hatırlatıldı.

Hukukun gerçek dünyada işlemesine izin vermediği suçların sanal dünyada yayın yoluyla işlenmesine izin vermesinin düşünülemez olduğuna vurgu yapılan kararda, internet yayınlarının suç teşkil etmeyecek bir düzenlemeye tabi tutulması ve suç içeren internet yayınlarının engellenmesinin hukuk düzeni için gerekli olduğuna dikkat çekildi. 

"İnternet yayını yoluyla suç işleyenlerin kuşkusuz ceza sorumluluğu vardır" ifadesi kullanılan kararda şunlar kaydedildi:

"Ancak suçun failinin bulunması, internet yayınının durdurulması anlamına da gelmez. Fail bulunana kadar suç içeren internet yayınının devam etmesi de düşünülemez. Bu nedenle erişim engellenme kararı hukuken gereklidir. Bu kararlar kişilerin haberleşme ve ifade özgürlüklerini doğrudan kısıtlamadığından, uygulama şartları dar kapsamda değerlendirilmeli ve keyfiliğe yol açmamalıdır."

Kararda, Twitter hesabının "erişimin engellenmesine" karar verildiği belirtilerek, kararın Erişim Sağlayıcılar Birliği kurulmadığından Türk Telekomünikasyon A.Ş'ye gönderilmesinin karara bağlandığı kaydedildi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com