Kişisel verilerimiz internette dolaşıyor

Kişisel verilerimiz internette dolaşıyor
Bankaların kişisel bilgileri sattığı iddiasından sonra ortaya atılan bu iddia şok etkisi yarattı.

Kişisel bilgilerin bankalar tarafından sızdırıldığı daha önce gündeme gelmişti şimdi ise başka bir iddia ortaya atıldı. Türkiye’de milyonlarca insanın kişisel verileri hakkında yolsuzluk yapıldığı ve otellere, spor salonlarından yemek şirketlerine kadar pek çok şirketteki bilgiler internette dolaşıyor.
 
Sabah gazetesinin haberine göre bazı yemek sipariş sitelerinin dataları "2013 Kasım'da kim ne yedi listesi güncellendi" başlığıyla satışa çıkarıyor. 200 bin kişinin telefon, adres ve yemek sipariş bilgileri bu başlık altında satılıyor. Bu bilgiler ise SMS ile reklam yapan şirketlere satılıyor.
 
Bilgileri internette satışa çıkan kart mağdurları ile konuştu. Birçoğunun bilgilerinin satıldığından haberi yok. Bazıları ise yakın zamanda yüklü miktarda dolandırılmış durumda. Kocaeli'nde Mezarlıklar Müdürlüğü'nden emekli olan A.L. kendi bilgilerinin satıldığını 3 ay önce fark etmiş. "2 bin liramızı dolandırdılar" diyen A.L. olayı şöyle anlattı: "Telefonumu bulmuşlar. 'Bankadan arıyoruz' dediler. Kredi kartıma ait bütün bilgileri söyledi. Hesap güncellemesi yaptıklarını belirterek, bir hesap numarası verdi. Buraya internet üzerinden para aktarmamı istedi. Güvenip yaptık. Dolandırıldığımızı anladık."
 
Bu haberlerden sonra Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın "Müşteri sırrı bizler için çok önemli ve mahremdir" dedi. Mağdur olanlara yardımcı olacaklarını belirten Hüseyin Aydın "Bankalarımızın teknoloji birimleri ve bizlerle çalışan diğer kuruluşlar, bu konudaki çalışmalarını devam ettiriyor. Kimin elinde bir belge varsa ilgililere göndersin. Biz de böyle bir bilgi ve bulguya rastlarsak ilgililere iletiriz. Sektör olarak bilgi güvenliğine çok önem veriyoruz. Burada mağduriyet varsa, talep hakkı doğacaktır. Bu konuda bize de ulaşabilir" şeklinde konuştu. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com