Kıskanç çocuk diş gıcırdatabiliyor

Kıskanç çocuk diş gıcırdatabiliyor
Bruksizm olarak bilinen uykuda diş gıcırdatma ve çeneleri sıkma sorunuyla toplumun yüzde 50'sinden fazlasının karşılaştığı bildirildi.

Bruksizm olarak bilinen uykuda diş gıcırdatma ve çeneleri sıkma sorunuyla toplumun yüzde 50'sinden fazlasının karşılaştığı bildirildi.
Ağız ve diş sağlığı uzmanları yaptığı açıklamada, genellikle stres yüzünden ortaya çıkan bruksizmin, diş gıcırdatma ve çeneleri sıkma olayı olduğunu söyledi.
Kişi ne kadar stres yaşıyorsa bruksizmin etkisinin o kadar büyük olacağını vurgulayan uzmanlar, diş gıcırdatma ve çene sıkmayla toplumun yüzde 50'sinden fazlasının karşılaştığını kaydetti.
Bu rahatsızlığın küçük yaşlardan itibaren her yaşta görülebildiğini bildiren uzmanlar, şunları söyledi:
''Bruksizm, çocukların yaklaşık yüzde 15'inde görülmektedir. Çocuklarda ortaya çıkan bu rahatsızlık, kıskançlık ve stres gibi psikolojik faktörler kadar yetersiz beslenme, bağırsak parazitleri ve sinüzit gibi bazı etkenlerden de kaynaklanabiliyor. Birçok aile tarafından dikkate alınmayan diş gıcırdatması, süt köpek dişleri ve kesici dişlerde aşınmaya yol açabiliyor. Çocuklar için erken tedaviye geçilmezse çene ekleminde ve dişlerde kalıcı hasarlar oluşabilir.''
Uzmanlar, çocuklarda da yetişkinlerde de görülen diş gıcırdatma yüzünden dişlerde kırılma, çiğneyici yüzeyinde ciddi aşınma, aşırı hassasiyetin ortaya çıkabileceğini bildirdi.
Bunun yanı sıra bruksizmin diş etlerinde ve çene kemiğinde çekilmeler, baş ağrısı, yüz kaslarında ve çene ekleminde ağrılara da neden olabildiğini belirten uzmanlar, bu sorunu yaşayanlarda çene ekleminde çıtırtı ve kenetlenme bile görülebileceğini söyledi.
Uzmanlar, bu rahatsızlığın bazen çok kısa süreceğini, bazen de uzun yıllar devam edebileceğini ifade ederek, şöyle devam etti:
''Geciktirmeden tedaviye geçilmelidir. Gıcırdatmadan kaynaklanan hasarın önlenmesi için, dişlerin arasına gece koruyucuları konulmalıdır. Ayrıca rahatsızlığın boyutuna göre kas gevşetici kullanılabilir, stres tedavisi görülebilir. Çok aşınma varsa özel tedavi gerekebilir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com