Kıskanç eşe, fatura önlemi geliyor

Kıskanç eşe, fatura önlemi geliyor
Abonelerin talepte bulunması halinde ayrıntılı faturalarda telefon numaraları gizlenecek.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanarak Resmi Gazete'de yayımlanan elektronik haberleşme sektöründe kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunmasına ilişkin yönetmelikte yeni düzenlemeye gidildi.
 
Yönetmeliğin 20. maddesine göre, gerek GSM operatörleri ,  gerekse sabittelefon hattı işletmecileri ayrıntılı fatura gönderdikleri abonelerin talep etmeleri halinde, fatura ayrıntısında yer alan telefon numaralarının bazı rakamlarının gizlenmesini sağlayacaklar.
 
Yönetmelik uyarınca, işletmeci, şebekenin ve kişisel verilerin güvenliğini ihlal eden belirli bir risk olması durumunda bu risk hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nu ve aboneleri etkin ve hızlı bir şekilde bilgilendirmekle yükümlü olacak.
 
Yönetmelikte, ilgili kişilerin ''verinin işlenmesi öncesinde özgür iradesiyle verdiği ispatlanabilir kabul beyanı''na dayalı ''Rıza'' kavramının öne çıkarıldığını belirten Acarer, kullanıcıların trafik verisi, konum verisi ve diğer kişisel verilerinin işlenmesi öncesinde rızalarının alınmasının öngörüldüğünü kaydetti. BTK Başkanı, yönetmeliğin, kullanıcıların kısa mesaj, çağrı merkezi, internet ve benzeri yöntemlerle vermiş oldukları onaylarını aynı yöntem ile her zaman ücretsiz olarak geri almalarına da imkan sağlandığını belirtti.
 
6 AY SONRA YÜRÜRLÜKTE
 
Yönetmelikle, abonelerin yakınmalarına yol açan otomatik çağrı yönlendirme konusunda önemli bir düzenleme yapıldığını dile getiren Acarer, kendi rızaları dışında, numaralarına çağrı yönlendirilen abonelerin talebi üzerine, telefon ve benzeri elektronik haberleşme cihazlarına yapılan otomatik çağrı yönlendirmeleri, işletmeciler tarafından ücretsiz ve basit bir yöntemle teknik imkanlar dahilinde iptal edilebileceğini kaydetti. BTK Başkanı Acarer, bu şekilde özellikle dolandırıcılık için kullanıcıları resmi makamların telefonlarına yönlendirerek, gerçekten oradan arandıkları yanılgısına düşürme girişiminde bulunanlar engellenmiş olacağını ifade etti.
 
Yönetmelikte getirilen yeni bir uygulama ile ayrıntılı fatura gönderilen abonelerin talep etmeleri halinde, işletmeciler tarafından fatura ayrıntısında yer alan telefon numaralarının bazı rakamlarının gizlenmesinin sağlanacağını belirten Acarer, ''Elektronik Haberleşme Sektöründe Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmelik''in altı ay sonra yürürlüğe girerek uygulanmaya başlanacağını hatırlattı. (NSK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com