Kıskançlık bir hastalık

Kıskançlık bir hastalık
Pisa Üniversitesi’nden bilim adamları insan beyninde aktif olduğunda kıskançlık duygusunu tetikleyen bir bölüm keşfetti.

Doktorlar şizofreni, alkolizm ve Parkinson hastalığı için testler yaparken bu sonuçla karşılaştı. Bu hastalıklarla birlikte kıskançlık durumunun şiddetlendiği biliniyor.

Araştırmanın başındaki isim olan nöropsikiyatrist Donatella Marazi, kıskançlığın normal bir insan hissi olduğunu ancak ağır takıntıya dönüşmeden önce bilim adamlarının biyokimyasal dengeyi kurmak için çalışmalar yapmaları gerektiğine değiniyor. Araştırmacılara göre şiddetli vakalarda kıskançlık cinayet veya intihar gibi kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Araştırmada incelenen bu alan aynı zamanda empati ve suçluluk duygularını kontrol eden alt orta prefrontal korteks ve korku, endişe ve kıskançlık duygularından sorumlu olan amigdalayı da içeriyor.

Bilim adamları kıskançlığı patolojik bir hastalık olarak görüyor ve Othello Sendromu olarak biliniyor. İsmi ise Shakespeare’in karakterinin karısını boğmasına sebep olan duygunun kıskançlık olmasından geliyor. Hastalığın şiddetli vakalarında mutlaka doktor müdahalesi gerekiyor. Çünkü kişinin kendi veya çevresi için büyük tehlike arz edebileceği biliniyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com