Kitabı Bilgisayarıma İndirdim! Suç mu İşledim?

Kitabı Bilgisayarıma İndirdim! Suç mu İşledim?
İmamın ordusu kitabını bilgisayarıma indirdim.. Suç mu işledim? İşte sorunun cevabı..

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Gazeteci Ahmet Şık'ın 'İmamın Ordusu' kitabının dijital kayıtlarına İthaki Yayınevi ve Radikal Gazetesi'ne yapılan polis operasyonuyla el konuldu ve kopyaları silindi. 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararda “İmamın Ordusu'nun henüz basılmadığı için kitap değil örgütsel döküman olduğu” belirtildi ve “Taslağı elinde bulundurup teslim etmeyen herkesin örgüte yardım suçundan gözaltına alınacağı” duyuruldu.

İŞTE BİLİŞİM UZMANI GÖKHAN AHİ'NİN AÇIKLAMALARI..

SAVCILIK İNCELEME BAŞLATTI

Ancak bugün uzun zamandır tartışılan 'İmamın Ordusu' olduğu iddia edilen kitap taslağı Twitter'dan paylaşıldı. Taslağın internette dosya paylaşımı yapılan sitelerde yayınlanmasının ve linkinin Twitter'da paylaşılmasından yaklaşık iki saat sonra başsavcılık soruşturma başlattı.

KİTABI İNDİRDİM SUÇ MU İŞLEDİM

Peki internetten Ahmet Şık'ın İmamın ordusu kitabını indirenler suç mu işledi. Konuyla ilgili konuşan bilişim hukuku uzmanı Gökhan Ahi, "5651 sayılı internet yayınlarını düzenleyen yasayı hatırlattı. Konusu suç olan yayına erişmek ve indirmek gibi bir suç ceza kanununda tanımlanmış değildir.." dedi.

İNDİRİP BAŞKALARINA GÖNDERENLER CEZA ALABİLİR

Fakat burada şöyle bir şey var; indirip başka birine gönderen kişiler için dağıtımını sağlamaktan inceleme başlatılabilir. Yargılama neticesinde kitap taslağının örgüt dokümanı olduğu kesinleşirse, örgüt propagandası yapmaktan ceza alabilirler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com