Kitabı İnternetten İndiren Yanar mı ?

Kitabı İnternetten İndiren Yanar mı ?
'İmamın Ordusu' olduğu iddia edilen kitap taslağı Twitter'dan paylaşıldı.

Ahmet Şık'ın, taslağı polis tarafından toplatılan kitabı olduğu iddia edilen 'İmamın Ordusu' Twitter'a düştü - Ahmet Şık'ın yazdığı ancak henüz basılmayan kitabı 'İmam'ın Ordusu' ile ilgili olarak polis Radikal Gazetesi'ni aramış ve Ertuğrul Mavioğlu'nun bilgisayarındaki kitap taslağını almıştı. Gazeteci Ahmet Şık'ın "İmamın Ordusu" adlı kitap taslağının internette bir sitede yayımlanması üzerine, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali inceleme başlattı. Kitap şimdiye kadar 50 bini aşkın bilgisayara indirildi.

298 sayfa olan taslağın ilk sayfasında Şık'ın tutuklanırken söylediği 'Dokunan Yanar' sözleri başlık olarak yer alıyor. Cumhurbaşkanı Gül, Ahmet Şık'ın kitabının toplatılmasının yersiz olduğunu söylemiş ve bu gelişmenin satışlarını artıracağını dile getirmişti.

Twitter'da ortalığı karıştıran bu link dakikalar içinde 50 bini aşkın bilgisayara indirildi. Linkte paylaşılan dosyanın kitabın aslı olup olmadığı merak konusu. Kitapevlerine satmayın uyarısı yapılan İmamın Ordusu'na internetten ulaşanlar hakkında nasıl bir işlem uygulanacağı da soru işareti oluşturdu.

Özel yetkili savcılık bir kaç saat içerisinde on binin üzerinde bilgisayara indirilen kitapla ilgili inceleme başlattı.

EŞİ İLK YORUMU TWITTER'DAN YAPTI

Ahmet Şık'ın eşi Yonca Şık kitabın yayınlanmasıyla ilgili olarak ilk yorumu Twitter'dan yaptı: Yaşasın sivil itaatsizlik!!!

KİTABI BİLGİSAYARINA İNDİRENLER NE OLACAK ?

Bu gelişme üzerine kitabı bilgisayarına indiren binlerce kişinin aklına ise aynı soru geldi: "Suç mu işledik?" İnternet Hukuku Uzmanı Avukat Başak Purut, konuyla ilgili Habertürk'ün sorularını yanıtladı.

İşte Purut'un sözleri:

"Yayınlanan linkten kitabı bilgisayarına indirenler için hiçbir şekilde yasal sakınca olmaz. Çünkü bu konuda herhangi bir kişiye tebliği edilmiş bir şey yok. Vatandaşlar, indirip okuduğu şeyin yasaklı bir şey olduğunu bilmiyor. Kaldı ki yasaklı bile olsa bu yine suç değildir. Örgüt dokümanı olduğu konusunda zaten kesin hüküm yok. Yayında olan çok daha ağır propoganda malzemeleri var.

"İNDİRİP BAŞKALARINA GÖNDERENLER CEZA ALABİLİR"

Fakat burada şöyle bir şey var; indirip başka birine gönderen kişiler için dağıtımını sağlamaktan inceleme başlatılabilir. Yargılama neticesinde kitap taslağının örgüt dokümanı olduğu kesinleşirse, örgüt propagandası yapmaktan ceza alabilirler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com