Kitabım denizlerin ve ideallerinin manifestosudur!

Kitabım denizlerin ve ideallerinin manifestosudur!
Deniz Gezmiş’in “olmayan” günlüğünü kitaplaştırdığı gerekçesiyle sert eleştirilerine hedef olan “Deniz Gezmiş’in Günlüğü” yazarı kendini savundu...

Kitabım denizlerin ve ideallerinin manifestosudur!
Deniz Gezmiş’in “olmayan” günlüğünü kitaplaştırdığı gerekçesiyle sert eleştirilerine hedef olan “Deniz Gezmiş’in Günlüğü” yazarı kendini savundu...

68 kuşağının devrimci gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş’in “olmayan” günlüğünü kitaplaştırdığı gerekçesiyle Gezmiş'in arkadaşları ile 68'lilerin sert eleştirilerine hedef olan “Deniz Gezmiş’in Günlüğü” kitabının yazarı Ali Yıldırım, “Kitabım Denizlerin ve ideallerinin manifestosudur” dedi.

Yıldırım yaptığı açıklamada, kitabına yönelik eleştirilere tepki göstererek, kendisini “68’li”, “Deniz Gezmiş’in arkadaşları” olarak adlandıran bazı kişilerin şahsına hakaretler içeren açıklamalar yaptıklarını ifade etti. Yıldırım, “Şurası bilinmelidir ki bu yaptıkları işin adı yeni tip DGM yargıçlığıdır. Bu tavırlarının yıllardır düşünce özgürlüğü konusunda ülkemizde terör estiren siyasal iktidarların yaptıklarından en küçük bir farkı yoktur. Sol tarihimizde kendi yazarlarımıza yönelik bu türden kampanyalar elbette yaşanmıştır. Acaba Aziz Nesin’e yönelik kampanya yürütenlerin bugün hangisi hatırlanmaktadır” dedi.

Deniz Gezmiş’in anısına yapılan asıl saygısızlığın onunla ilgili olarak belgelere dayalı olarak yazılmış, sağlam bir içeriğe sahip, “Deniz’e ve yoluna sahip çıkan” bir çalışmaya sansür uygulanmaya kalkışılması olduğunu savunan Yıldırım, “Kitapta Denizlerin ve mücadelelerinin anısını gölgeleyecek tek bir cümlenin ortaya konulması durumunda kamuoyu önünde binlerce kez özür dilemeye hazırım. Ama şundan eminim ki asıl özür dileyecek olanlar açıklama sahibi sansürcüler olacaktır” dedi.
Kitabın her bir satırı bilgi ve belgelere dayalı olarak tarihsel bir akış içerisinde gün gün yazıldığı, kitabın kapağında yazar olarak adının ve resminin bulunduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bu kitap Deniz Gezmiş’in yaşamının son 18 ayının günlük dökümüdür. Yaşamının bu kesitinin gün gün tespit edilmeye çalışılmasıdır. Kitap bu anlamıyla Deniz Gezmiş’in günlüğüdür. Fakat elbette Deniz Gezmiş tarafından yazılan bir günlük değildir. Kitabın adından kapağından sunuşuna kadar belgesel bir kurgu olduğu açıktır. Bu kitabın bir kurgu olduğunu yazmayı insan aklına hakaret olarak görmüştüm. Yazar olarak benim bu günlüğü Deniz Gezmiş’in yazmış olduğu yönünde en küçük bir imam, bir tek cümlem söz konusu değildir. Kitapta ’bu günlük Deniz Gezmiş’e aittir, onun kaleminden çıkmıştır’ türünden bir iddia bulunmamaktadır. Kitabın daha ilk satırını okuyan bir kimsenin bu satırların Deniz dışında bir başkası tarafından yani yazar tarafından yazılmış olduğunu fark etmemesi imkansızdır. Kitabın adı ise yazarın yaratma özgürlüğü kapsamındadır. Adı içeriğine uygundur. Elbette kitabına ad koyma hak ve yetkisi yazarına aittir. ‘Deniz Gezmiş’in Günlüğü’ kitabımı hiç görmeden, tek bir satırını dahi okumadan hakkımdaki açıklamaya imza atan kimseler ise bu tutumları ile yazar lanetleme ayinine katılmaktadırlar.

Kendilerinin, okumadıkları kitap hakkında toplatma kararıveren DGM savcılarından hiçbir farkları bulunmamaktadır. Çok yazık, çok zavallıca. Açıklamacıların kitabın içeriğine dair en küçük bir itirazları bulunmamaktadır. Buna rağmen yazarı ‘Deniz Gezmiş istismarı yapmakla, para kazanmak için yazmakla’ suçlayabilmektedirler. Bu yaklaşım tam anlamıyla bir vicdansızlıktır. Hayatta paradan başka değerler olduğunu unutmuş kimselerin yaklaşımıdır. Yazdığım kitaplar kitapçılardadır. Kalemimi hangi amaçla kullandığım ortadadır. Deniz ve ideallerine kimin ne ölçüde sahip çıktığı hakkında kim karar verecektir? Kimin ne kadar devrimci ve sosyalist olduğunu kim değerlendirecektir? Kimin ne yazacağını, nasıl yazacağını kim belirleyecektir? Elbette açıklama sahipleri değil. Kitabım Denizlerin ve ideallerinin manifestosudur.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com