Kıyıdan 12 mil açıkta bulunan cihaz meraklandırdı

Kıyıdan 12 mil açıkta bulunan cihaz meraklandırdı
Samsun’un Yakakent ilçesinde balık avına çıkan balıkçılar, kıyıdan 12 mil açıkta buldukları cihazı Yakakent Limanı'na getirdi

SAMSUN (AA) - Yakakent ilçesinde balık avına çıkan balıkçılar, kıyıdan 12 mil açıkta buldukları cihazı Yakakent Limanı'na getirdi

Balık avına çıkan Durmuş Demir ile balıkçı arkadaşları, ilçenin 12 mil açığında bir cihaz olduğunu fark etti. Üzerinde çeşitli elektronik aksam bulunan cihazı teknelerine alan balıkçılar, limana döndü.

Durmuş Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arkadaşlarıyla balık avı için denize açıldıklarını belirterek, "Denizin üzerinde bu cihazı gördük. Bize biraz uzaktı, yaklaştık ve enteresan bir şey olduğunu fark ettik. Önce biraz korktuk ama daha sonra cihazı alarak kıyıya çıkarmaya karar verdik" dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden tanıdığı bir öğretim üyesini arayarak cihazın ne işe yarayabileceği konusunda ona danıştığını dile getiren Demir, "Onlara fotoğrafını gönderdik. Bize iyi muhafaza etmemizi ve saklamamızı söylediler. Denizde bilimsel bilgi toplayan bir cihaz olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

- "Ölçüm ve işaretleme sistemi olabilir"

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Tolun ise bulunan cihazın çok profesyonel ve donanımlı olmadığını, deniz araştırması yapan bir üniversitenin su ürünleri fakültesince kullanılan bir ölçüm cihazı olabileceğini söyledi. 

Cihazın gövdesinin basit kompozit malzemeden yapıldığını, üzerinde ise akülerin bağlı olduğu sensörler bulunduğunu kaydeden Tolun, şu bilgileri aktardı:

"Aletin üzerinde sensörler var. Muhtemelen denizde kirlilik, deniz suyu araştırması, canlı varlığı veya bu türden bir araştırma için bırakılmış. Suyun altından da veriler toplayabilecek bir sistemi var gibi duruyor ancak çok donanımlı ve profesyonel bir alete benzemiyor. Aküler bile açıkta bırakılmış. Antenleri vasıtasıyla da topladığı verileri iletiyor. Aletin tam ne olduğunu söylemek için üzerinde donanımlı bir araştırma yapmak gerekir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com