Kıyıya çıkıp ölümleri izlemişler!

Kıyıya çıkıp ölümleri izlemişler!
İzmir'de 61 mültecinin ölümüne neden olan gemi kaptanı ve organizatörün, kıyıya çıktıktan sonra mültecilerin ölümünü izledikleri ortaya çıktı.
İzmir’in Menderes İlçesi’nde 28’i çocuk 61 mültecinin öldüğü tekne faciasıyla ilgili soruşturmada tutuklanan kaptan Burhan Y. ile organizatör Mustafa M.’nin teknenin batışını kıyıdan izledikleri öğrenildi. 61 kişiye mezar olan tekne kazasının sualtı görüntüleri de ortaya çıktı. 
 
"SUYA GÖMÜLDÜ" 
 
Tekne kaptanı Burhan Y.’nin anlattıkları ise facianın nasıl yaşandığını ortaya koydu. Burhan Y.’nin şunları söylediği öğrenildi: “Biz 60 kişi götürecektik. Ancak yaklaştığımızda çok kalabalıktılar. Bir anda akın ettiler. Yeterince yolcu aldığımızı tahmin edince, ‘Tamam artık binmeyin’ dedim. Ama kayalıklarda kalanlar da binmek için zorladı. Teknenin batacağını tahmin ettim ve bir anda bağlı olan ipi kestim. Hızla tekneyi hareket ettirince kayaya çarptı. Sonra kendimizi zor kurtardık. Tekne, içerisinde kalanlarla suya gömüldü.”
 
"BİZ TATİLCİYİZ..."
 
Kaptan Burhan Y. ve organizatör Mustafa M.’nin teknenin batışını saniye saniye izlediği de belirlendi. Edinilen bilgilere göre iki şüpheli, teknenin battığını fark edince yüzerek kıyıya çıktı ve burada mültecilerle birlikte sulara gömülen tekneyi izledi. Durumlarından ve ıslak kıyafetlerinden şüphelenen jandarma, ikiliye “Ne yapıyorsunuz burada. Kimliklerinizi görelim?” dedi. Bunun üzerine iki şüpheli “Biz tatilciyiz, teknenin battığını duyduk ve geldik, şu anda da izliyoruz” yanıtını verdi. Ancak jandarma ikiliyi gözaltına aldı.
 
61 CANA MAL OLAN TEKNENİN KAPTANI VE YARDIMCISI TUTUKLANDI
 
. Menderes ilçesi Ahmetbeyli Baradan Köyü mevkiinde dün sabah kanunsuz yollar ile yurt dışına çıkmak isteyen 61 kaçak, teknenin kayaya çarparak devrilmesi sonucu yaşamını yitirdi. Facianın ardından teknenin kaptanı Burak Y. ve yardımcısı Mustafa M. gözaltına alındı. Karakoldaki işlemleri tamamlandıktan sonra Menderes adliyesine sevk edilen zanlılar, buradan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Organizasyonla ilgili gözaltına alınan iki Filistin, bir Suriye ve bir Türk uyruklu dört şüphelinin jandarmadaki sorgusu sürüyor.
 
SUALTI GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI
 
61 kişiye mezar olan tekne kazasının sualtı görüntüleri de ortaya çıktı. Tekneyi ilk kaptanın terk ettiği öğrenilirken, teknenin alt tarafında kaldığı için hayatını kaybeden kadınlar ve çocukların cesetlerinin fotoğrafları balık adamlar tarafından çekildi. (EAK)

Habertürk
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com