Kıyma ve tavuk daha riskli

Kıyma ve tavuk daha riskli
Kıyma ve tavuk etinin hastalık yapma özelliğinin diğer etlere göre daha fazla olduğu belirtildi. Uzmanlar bu etlerin saklanması ve pişirilmesi konusunda titiz davranılması gerektiğini söylüyor.
ABD'de yapılan geniş çaplı bir araştırmada kıyma ve tavuk etinin diğer etlere göre insanı daha fazla hasta ettiği ortaya çıktı. 33 bin gıda kaynaklı hastalıkları inceleyen uzmanlar bu iki tip et sebebiyle insanların daha fazla hastaneye yattığını belirtti.
 
ABD Halk Sağlığı Merkezi'nin yürüttüğü çalışmada hastaneye yatan hastaların kayıtları tek tek incelendi. Merkezde gıda güvenliği uzmanı olarak çalışan Caroline Smith DeWaal "Kıyma ve tavuktan kaynaklanan salgınlar çok daha sık rapor ediliyor. Bunlar insanların bünyesine daha çok zarar verip hastaneye yatmasına sebep oluyor" dedi. 
 
DeWaal "Örneğin bunların dörtte biri  Salmonella bakterisi nedeniyle hastaneye yattı. E.coli bakterisi nedeniyle hastaneye yatma oranı yüzde 50, Listeria bakterisi nedeniyle ise yüzde 90" açıklamasını yaptı. Araştırma ekibi 12 yılda 1700 salmonella, E. coli, listeria ve diğer bakteri kaynaklı enfeksiyonları inceledi. 
 
Kıyma ve tavuk eti sadece çok fazla salgın yapmıyor ayrıca bu hastalıklar daha şiddetli oluyor. Uzmanlar tavuğun daha fazla hastalık yapma özelliğinin olduğunu söylüyor. Kıymanın ise şiddeti daha fazla. Bu iki et şeklinin diğer türlere göre daha riskli olduğu uzmanlar tarafından ortaya kondu. Diğer yüksek riskli etler ise diğer sığır etleri, biftek ve hindi eti olarak sıralanıyor. Orta riskliler arasında ise barbekü, soğuk etler, domuz eti ve rosto olduğu belirtildi.
 
ABD'de yapılan araştırmada tavuk nugget, jambon, sosisin en düşük riskli etler arasında olduğu kaydedildi. Uzmanlar kıyma ve tavuk etini buzdolabında saklamak isteyenlere dolabın tam kapasite ile çalışmasını ve tam dondurma özelliğinin olmasına özellikle dikkat edilmesini öneriyor. Ve dolaptan çıkarıldıktan sonra da tam pişirilmesini tavsiye ediyorlar.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com